Jak wygląda świat młodej mamy, czy młoda mama ma trudno, jak pomóc młodej mamie?
|Życie młodej mamy nie jest usłane różami, pomimo faktu, że wreszcie doczekało się narodzin wymarzonego i tak bardzo wyczekiwanego dziecka. Maluchem trzeba się opiekować i poświęcać mu większość swego czasu, zwłaszcza na samym początku. Jak właściwie wygląda świat młodej mamy i w czym można jej pomóc?
Narodziny dziecka – samo szczęście?
Czy narodziny wyczekiwanego dziecka to samo szczęście? Może być to kwestia dyskusyjna – z pewnością wiąże się z tym ogromna radość, połączone z wytchnieniem, że wreszcie udało się dociągnąć to do końca. Przecież już sama ciąża łatwa nie jest i wiąże się z licznymi problemami i dolegliwościami. Narodziny maluszka, zwłaszcza te pierwsze chwile wiążą się więc z euforią, która jednak dość szybko znika. Przychodzi rzeczywistość, mama i maluch wracają do domu i zaczyna się życie. Bycie młodą mamą nie jest wcale takie proste i obok wielu różnych obaw, pojawiają się też tak zwani „życzliwi”, którzy chcą zawsze doradzać. Przed młodą mamą czeka dużą wyzwań.
Wsparcie rodziny dla młodej mamy
Gdy dziecko pojawia się w domu, cały świat wywraca się do góry nogami. Nasze codzienne życie zostaje podporządkowane względem trybu życia noworodka, który przez pierwsze miesiące będzie jedynie spał, jadł i wydalał. Niby nic, ale pracy przy tym wcale nie ma mało, a już na pewno nie ma go zbyt wiele dla siebie. Dlatego przyda się wsparcie ze strony rodziny, zwłaszcza partnera, męża, który zrozumie obecną sytuację i będzie w starać się odciążyć nieco młodą mamę, a także weźmie czynny udział w opiece nad dzieckiem i pracach domowych. Wparcie dalszej rodziny też się przyda – na przykład biorąc pod opiekę malca, by mama mogła odpocząć.
Jak pomóc młodej mamie?
Można to zrobić na wiele sposobów, a kilka z nich już zostało wymienione. Pomoc w opiece, w pracach domowych, ale też warto zrobić obiad czy go podrzucić – młoda mama może nie mieć czasy na to, by cokolwiek ugotować. Przyda się też wsparcie psychiczne, wysłuchanie co ma do powiedzenia, może też i do wypłakania. Pierwsze tygodnie po porodzie są związane z chaosem hormonalnym. Kobieta może być nerwowa, płaczliwa, zmęczona i zirytowana. Trzeba wziąć to pod uwagę i wykazać się empatią i zrozumieniem.
Warto też znaleźć czas na wspólny wypad, mąż może pomyśleć o romantycznej kolacji, ale nawet tak proste czynności, jak zrobienie zakupów czy podanie kawy będzie potraktowane z błogosławieństwem. Przy okazji należałoby też wstrzymać się ze wszystkimi złotymi radami, co dotyczy zwłaszcza bardziej doświadczonych mam. To wsparcie jest najważniejsze, a nie pouczenia.
Jak wygląda życie młodej mamy?
Na pewno nie tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Do tego każde dziecko jest inne, jedne przesypia spokojnie noc czy dzień i można coś w tym czasie zrobić, inne budzi się co chwile i domaga się jedzenia, przy czym to młoda mama nie może spać. Karmienie, przewijanie, kąpanie, usypianie, zabawa, karmienie, przewijanie… i tak w kółko, a przecież są jeszcze inne prace do wykonania.
Jeżeli mama zostaje w domu, a mąż pracuje, to często na nią spadają też inne obowiązki. To trudne, zwłaszcza z malutkim dzieckiem u boku. To nie tak, że ma się czas na wszystko, w tym dla siebie. Niestety zazwyczaj własne potrzeby są spychane na dalszy plan, a to źle. Młoda mama także musi o siebie zadbać, aby mieć na to czas, przyda się pomoc z zewnątrz.
3 Komentarzs
Młoda mama
Przytulam mocno wszystkie młode mamy. Młode nie że wiekiem, ale stażem. Wiem, jak jest ciężko. Nikt o tym nie mówi. Jest mega mega mega ciężko. Nie powiem, że to minie. NIe powiem, że będzie lepiej. Z dzieckiem zawsze jest trudno, tylko zmienia się to, co sprawia, że jest ciężko. Wiedz jednak, że niezależnie od tego, co się dzieje, ile zrobisz – jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka. Nie katuj się, proś o pomoc i możliwość odpoczynku.
Karo
Dobrze, że wspomnieliście o niechcianych radach. Chyba nic tak nie osłabia młodej mamy jak wieczne doradzanie jak ubrać, jak bujać, co robić, jak się bawić, jak karmić… zwariować można!
Anastazja
Młode mamy powinny mieć przede wszystkim wsparcie u swoich mam. One zawsze wesprą swoje córki nawet w najtrudniejszych dla nich okresach.