Kobieta i dziecko

Jak wygląda świat młodej mamy, czy młoda mama ma trudno, jak pomóc młodej mamie?

Życie młodej mamy nie jest usłane różami, pomimo faktu, że wreszcie doczekało się narodzin wymarzonego i tak bardzo wyczekiwanego dziecka. Maluchem trzeba się opiekować i poświęcać mu większość swego czasu, zwłaszcza na samym początku. Jak właściwie wygląda świat młodej mamy i w czym można jej pomóc?

Narodziny dziecka – samo szczęście?

Czy narodziny wyczekiwanego dziecka to samo szczęście? Może być to kwestia dyskusyjna – z pewnością wiąże się z tym ogromna radość, połączone z wytchnieniem, że wreszcie udało się dociągnąć to do końca. Przecież już sama ciąża łatwa nie jest i wiąże się z licznymi problemami i dolegliwościami. Narodziny maluszka, zwłaszcza te pierwsze chwile wiążą się więc z euforią, która jednak dość szybko znika. Przychodzi rzeczywistość, mama i maluch wracają do domu i zaczyna się życie. Bycie młodą mamą nie jest wcale takie proste i obok wielu różnych obaw, pojawiają się też tak zwani „życzliwi”, którzy chcą zawsze doradzać. Przed młodą mamą czeka dużą wyzwań.

Wsparcie rodziny dla młodej mamy

Gdy dziecko pojawia się w domu, cały świat wywraca się do góry nogami. Nasze codzienne życie zostaje podporządkowane względem trybu życia noworodka, który przez pierwsze miesiące będzie jedynie spał, jadł i wydalał. Niby nic, ale pracy przy tym wcale nie ma mało, a już na pewno nie ma go zbyt wiele dla siebie. Dlatego przyda się wsparcie ze strony rodziny, zwłaszcza partnera, męża, który zrozumie obecną sytuację i będzie w starać się odciążyć nieco młodą mamę, a także weźmie czynny udział w opiece nad dzieckiem i pracach domowych. Wparcie dalszej rodziny też się przyda – na przykład biorąc pod opiekę malca, by mama mogła odpocząć.

zobacz także:  Sukienka dla mamy karmiącej, która sprawdzi się na weselu – jaka?

Niemowlę i mama

Jak pomóc młodej mamie?

Można to zrobić na wiele sposobów, a kilka z nich już zostało wymienione. Pomoc w opiece, w pracach domowych, ale też warto zrobić obiad czy go podrzucić – młoda mama może nie mieć czasy na to, by cokolwiek ugotować. Przyda się też wsparcie psychiczne, wysłuchanie co ma do powiedzenia, może też i do wypłakania. Pierwsze tygodnie po porodzie są związane z chaosem hormonalnym. Kobieta może być nerwowa, płaczliwa, zmęczona i zirytowana. Trzeba wziąć to pod uwagę i wykazać się empatią i zrozumieniem.

Warto też znaleźć czas na wspólny wypad, mąż może pomyśleć o romantycznej kolacji, ale nawet tak proste czynności, jak zrobienie zakupów czy podanie kawy będzie potraktowane z błogosławieństwem. Przy okazji należałoby też wstrzymać się ze wszystkimi złotymi radami, co dotyczy zwłaszcza bardziej doświadczonych mam. To wsparcie jest najważniejsze, a nie pouczenia.

Jak wygląda życie młodej mamy?

Na pewno nie tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Do tego każde dziecko jest inne, jedne przesypia spokojnie noc czy dzień i można coś w tym czasie zrobić, inne budzi się co chwile i domaga się jedzenia, przy czym to młoda mama nie może spać. Karmienie, przewijanie, kąpanie, usypianie, zabawa, karmienie, przewijanie… i tak w kółko, a przecież są jeszcze inne prace do wykonania.

zobacz także:  Co jeść w ciąży? Produkty, po które powinna sięgać przyszła matka

Jeżeli mama zostaje w domu, a mąż pracuje, to często na nią spadają też inne obowiązki. To trudne, zwłaszcza z malutkim dzieckiem u boku. To nie tak, że ma się czas na wszystko, w tym dla siebie. Niestety zazwyczaj własne potrzeby są spychane na dalszy plan, a to źle. Młoda mama także musi o siebie zadbać, aby mieć na to czas, przyda się pomoc z zewnątrz.