dziecko w łóżeczku

Jakie powinno być łóżeczko dziecięce?

Wybór łóżeczka dziecięcego nie jest prosty. Należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Niemowlę sypia bardzo dużo, tak więc należy mu przygotować komfortowe i bezpieczne miejsce. Podpowiadamy, jakie powinno być łóżeczko dziecięce.

Rodzaje łóżeczek dziecięcych

Do wyboru mamy kilka rodzajów łóżeczek. Różnią się między sobą materiałem z jakiego je wykonano, funkcjonalnością i kształtem. Do wyboru są łóżeczka tradycyjne – drewniane, turystyczne, kołyski. Ostatnie sprawdzają się tylko w okresie niemowlęcym. Łóżeczka tradycyjne są idealne dla każdego, a turystyczne – dla rodzin, które często podróżują lub potrzebują drugiego łóżeczka, które będzie pełniło również funkcję kojca.

Łóżeczka rosnące razem z dzieckiem

Dużą popularnością cieszą się łóżeczka dziecięce, które z czasem da się zamienić na tapczaniki, a znaleźć je można m.in. w ofercie sklepu atbmeble.pl/kategoria-produktu/meble/lozeczka-dzieciece-tapczaniki-140×70. Kupując tego typu łóżko otrzymuje się produkt, który rośnie razem z dzieckiem. Dzięki temu nie trzeba martwić się o częstą zmianę mebli. To produkt, który ma 140×70 cm. Taki materac sprawdzi się zarówno u noworodka, jak i starszego dziecka.

zobacz także:  Pokój młodzieżowy, na co zwracać uwagę urządzając pokój dla nastolatka?

Tego typu łóżeczko dziecięce początkowo może być dla niemowlęcia – ma szczebelki, wysokie położenie materaca. Wraz ze wzrostem malucha można go obniżyć o jeden poziom. Kolejnym etapem, gdy dziecko zaczyna chodzić, jest wyciągnięcie szczebelków. Początkowo 3, z czasem zdemontować można wszystkie i przeobrazić łóżko w tapczan. Takie łóżko służy więc dziecku od narodzin do ok. 6 roku życia.

Wśród łóżeczek dla dzieci znaleźć można i modele wielofunkcyjne. Oprócz materaca, wyjmowanych szczebelków, czy opuszczanego boku, mają szuflady, przewijaki, półki, komody. To zwiększa funkcjonalność mebla, ale także podnosi cenę produktu.

Na co zwrócić uwagę kupując łóżeczko dziecięce?

Przede wszystkim podczas zakupu łóżeczka dla dziecka należy sprawdzić, czy produkt jest wykonany zgodnie z europejskimi standardami i normami bezpieczeństwa. Istotne jest to, z jakiego materiału jest wykonane – czy jest on bezpieczny dla dziecka.

W przypadku drewna nie bez znaczenia jest to, czym jest ono pomalowane i czy farba/lakier dobrze przylegają do szczebelków, a także nie wywołują alergii. Dziecko, gdy zacznie ząbkować, może podgryzać brzegi łóżeczka. Dobrze, by wszystkie elementy na kantach były zaokrąglone. To zapobiega skaleczeniom w czasie prób wstawania i zabawy.

zobacz także:  Jakie gry planszowe dla rodziny? 5 gier familijnych, które warto mieć

Pomiędzy szczebelkami nie powinno być szczeliny większej niż 6 cm, aby maluch nie mógł wsadzić między nie główki. To samo tyczy się materaca. Musi dobrze przylegać do ścianek łóżeczka, nie mogą między nie wejść dwa palce dorosłego.

Oczywiście łóżeczko powinno być też stabilne. Z czasem dziecko zaczyna się uczyć wstawać. Nie może być tak, że od wspinania się ono przewróci. Przy samodzielnym składaniu mebla należy to wziąć pod uwagę. Warto po jakimś czasie ponownie dokręcić wszystkie elementy.

Na koniec oczywiście ważna uwaga. Łóżeczko dziecięce nie ma wyglądać, a ma być bezpieczne i funkcjonalne. Ważne jest więc, aby nie kierować się tylko i wyłącznie względami estetycznymi, ale przede wszystkim – rozsądkiem.