Mama trzymająca dziecko

Co to jest laktacja, kiedy się stabilizuje?

Pierwsza laktacja świeżej mamy może być stresująca. Mamy martwią się, że coś może być z nimi nie tak, skoro od pierwszego dnia po porodzie nie są w stanie nakarmić dziecka. To zjawisko dość powszechne i nie ma powodów do obaw. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest laktacja, jak działa i kiedy następuje jej stabilizacja.

Co to jest laktacja?

Laktacja to naturalny proces, w którym w organizmie kobiety następuje wzrost hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka w piersiach. Za laktację w dużej mierze odpowiedzialna jest prolaktyna.

Pokarm dla nowo narodzonego dziecka zawiera wszystkie potrzebne składniki do prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak długo trwa laktacja?

Sam proces laktacji nie ma ograniczenia czasowego, zatrzymanie produkcji mleka następuje wtedy, kiedy kobieta zdecyduje się sama zatrzymać laktację. Wstrzymanie laktacji to indywidualna decyzja mamy, a jak to zrobić, jak zatrzymać laktację sprawdzisz na www.mami.pl. Organizm po pewnym czasie spowalnia proces, a następnie całkowicie się wycisza.

Zaleca się jednak, by dziecko było karmione mlekiem matki przez co najmniej 6 miesięcy, jednak im dłużej, tym lepiej. Karmić piersią można nawet do 2 roku życia dziecka.

Czyt nawał mleczny to powód do obaw?

Początki laktacji mogą być trudne, produkcja pokarmu może być zaburzona, a kobieta może borykać się z nawałem mlecznym. Nawał mleczny pojawia się w pierwszym tygodniu po porodzie, proces laktacji może być wtedy nieregularny. Sytuację warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, bądź doradcą laktacyjnym, przy częstym karmieniu dziecka, do 12 razy na dobre, laktacja powinna sama się unormować.

Kiedy stabilizuje się laktacja?

Proces laktacji zaczyna się stabilizować miesiąc po porodzie, po tym czasie piersi powinny rozpocząć regularną produkcję pokarmu dla dziecka. O stabilizacji laktacji świadczą miękkie piersi. Ważne jest, by pamiętać o tym, że proces laktacji będzie się pobudzał, jeśli będziemy karmić maluszka. Ważne jest regularne przystawianie niemowlęcia do piersi, tak by otrzymał on potrzebne składniki odżywcze oraz by organizm wiedział, że musi produkować pokarm.

Co wpływa na stabilizacje laktacji?

Laktacja jest stabilizowana przez gospodarkę hormonalną, to hormony wpływają na dojrzewanie gruczołów piersiowych i to one uruchamiają proces laktacji. Na ilość pokarmu w piersi wpływa częstotliwość przystawiania, dlatego tak ważne jest częste karmienie lub odciąganie mleka z pomocą laktatora. Produkcja mleka będzie różna w zależności od zapotrzebowań dziecka, na samym początku niemowlę będzie w stanie wypić tylko kilkanaście ml mleka, w trzecim tygodniu po porodzie będzie to już 90 ml, pod koniec miesiąca malec będzie w stanie wypić około 150 ml pokarm.

Pokarm matki jest tak przystosowany do niemowlęcia, że przez pierwsze 6 miesięcy, może być jedynym pokarmem dzidziusia. Mleko zaspokaja wszelkie potrzeby, dziecko nie potrzebuje w tym czasie nawet wody. Układ trawienny w pierwszych miesiącach życia nie jest nawet przystosowany do tego, by spożywać stałe pokarmy czy krowie mleko. Wszystko, czego potrzebuje w tym okresie, jest w pokarmie jego matki.