Smutna kobieta

Depresja poporodowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak sobie z nią radzić?

Depresja poporodowa to często temat tabu i mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że po porodzie kobieta może być przygnębiona, nie cieszyć się z obecności dziecka mieć obniżony nastrój. Najczęściej objawy depresji są lekceważone, albo wina spada na matkę, która w oczach wielu staje się wyrodną. Trzeba to leczyć, a takiej kobiecie pomóc. Tylko jak? Jak objawia się depresja poporodowa? Czym jest?

Czym jest depresja poporodowa?

Czym jest depresja, wie pewnie każdy z nas. Swego czasu temat ten był bardzo głośny i wciąż prowadzone są akcje społeczne mające na celu uświadomienie ludzi, że depresja to choroba i można ją leczyć. To samo dotyczy matek, które urodziły – one także mogą popaść w depresję zaraz po narodzinach dziecka. Nie jest to chwilowe obniżenie nastroju i smutek, tylko choroba, którą można i powinno się leczyć. Narodziny dziecka nie cieszą matki, jest przygnębiona, a do tego nie czuje potrzeby opiekowania się nim, jest to psychiczna i fizyczna reakcja kobiety na pojawienie się potomka.

zobacz także:  Podwyższenie alimentów na dzieci - w jakich sytuacjach można się ubiegać? Kiedy zwrócić się o pomoc do adwokata?

Depresja poporodowa czy baby blues?

Depresja poporodowa często jest mylona z baby blues. Dlaczego? W obu przypadkach matka po narodzinach dziecka staje się bardziej przygnębiona, smutna, przybita, jednak przy baby blues nie sprawia to, że przestaje się ona dzieckiem opiekować czy o nie martwić, a co więcej, ten stan mija stosunkowo szybko bo maksymalnie do 6 tygodni od narodzin, a zazwyczaj trwa to nawet krócej. W przypadku depresji poporodowej mamy do czynienia z długotrwałym stanem smutku, który może ciągnąc się wiele miesięcy, a nawet kilka lat, a objawy są znacznie silniejsze niż przy baby blues.

Czym objawia się depresja poporodowa?

Objawy depresji poporodowej mogą być różne i dotyczyć zarówno stanu emocjonalnego, poznawczego, i fizycznego. Kobiety cierpiące na depresję poporodową najczęściej miewają problemy ze snem, odczuwają ciągłe zmęczenie, obniżenie lub podwyższenie masy ciała czy brak popędu seksualnego. Z psychicznych objawów pojawia się zaniżona samoocena, smutek, płaczliwość, rozdrażnienie, odczucie bierności na otoczenie czy stany lękowe.

Mogą też pojawić się problemy z koncentracją, wolniejsze tempo myślenia, a także, co może być też niebezpieczne dla dziecka, lęk przed zajmowaniem się maleństwem, czy brak wiary w to, że posiada się wystarczające kompetencje do opieki nad maluchem. Czasem też może być odwrotnie – zmniejszenie zainteresowania dzieckiem, jego stanem czy aktualną sytuacją, czasem też mogą pojawić się myśli samobójcze czy chęci wyrządzenia dziecku krzywdy.

zobacz także:  Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Matka i dziecko

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Wszystko tak naprawdę rozbija się o hormony. Ciąża to pierwsza zmiana, w której organizm produkuje więcej hormonów koniecznych do rozwoju i utrzymania dziecka, z kolei poród jest kolejnym etapem, w którym następuje burza hormonalna, gdy ciało w dość gwałtowny sposób stara się wrócić do stanu sprzed ciąży. To sprawia, że pojawiają się wahania nastroju, przez które kobieta w pierwszych dniach albo i tygodniach po narodzeniu dziecka może miewać bardzo zmienne humory – śmiać się i płakać na przemian. Zazwyczaj mija samoistnie, jeżeli jednak ten stan utrzymuje się dłużej, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie wywiadu stwierdzi, czy mamy do czynienia z depresją poporodową czy nie.

Jak leczyć depresję poporodową?

Depresję poporodową da się jak najbardziej leczyć, podobnie jak inne typy chorób psychicznych. Potrzebna jest rzecz jasna konsultacja z lekarzem psychiatrą, który przeprowadzi wywiad, a następnie zaleci konkretny sposób leczenia, który najczęściej opiera się na farmakologii (jeżeli kobieta nie karmi piersią) i psychoterapii. Bardzo istotne jest, by kobieta w tym czasie nie była sama i miała wsparcie osób sobie najbliższych.

zobacz także:  Jakie powinno być łóżeczko dziecięce?

Depresja poporodowa to choroba! Kobieta nie powinna być piętnowana za swoje zachowanie czy stan emocjonalny, jeżeli więc obserwując młodą matkę lub będąc młodą matką i zauważając objawy mogące świadczyć o chorobie, należy natychmiast interweniować. Wsparcie rodziny i lekarza są tutaj jak najbardziej wskazane, a choć wiele osób wstydzi się iść do psychiatry, należy ten lęk przełamać, bo tylko w ten sposób można liczyć na profesjonalną pomoc i wyjście z depresji poporodowej.