Smutna kobieta

Depresja poporodowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak sobie z nią radzić?

Depresja poporodowa to często temat tabu i mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że po porodzie kobieta może być przygnębiona, nie cieszyć się z obecności dziecka mieć obniżony nastrój. Najczęściej objawy depresji są lekceważone, albo wina spada na matkę, która w oczach wielu staje się wyrodną. Trzeba to leczyć, a takiej kobiecie pomóc. Tylko jak? Jak objawia się depresja poporodowa? Czym jest?

Czym jest depresja poporodowa?

Czym jest depresja, wie pewnie każdy z nas. Swego czasu temat ten był bardzo głośny i wciąż prowadzone są akcje społeczne mające na celu uświadomienie ludzi, że depresja to choroba i można ją leczyć. To samo dotyczy matek, które urodziły – one także mogą popaść w depresję zaraz po narodzinach dziecka. Nie jest to chwilowe obniżenie nastroju i smutek, tylko choroba, którą można i powinno się leczyć. Narodziny dziecka nie cieszą matki, jest przygnębiona, a do tego nie czuje potrzeby opiekowania się nim, jest to psychiczna i fizyczna reakcja kobiety na pojawienie się potomka.

zobacz także:  Jak zamaskować brzuch po ciąży? Sukienki tuszujące brzuch to tylko jeden z pomysłów

Depresja poporodowa czy baby blues?

Depresja poporodowa często jest mylona z baby blues. Dlaczego? W obu przypadkach matka po narodzinach dziecka staje się bardziej przygnębiona, smutna, przybita, jednak przy baby blues nie sprawia to, że przestaje się ona dzieckiem opiekować czy o nie martwić, a co więcej, ten stan mija stosunkowo szybko bo maksymalnie do 6 tygodni od narodzin, a zazwyczaj trwa to nawet krócej. W przypadku depresji poporodowej mamy do czynienia z długotrwałym stanem smutku, który może ciągnąc się wiele miesięcy, a nawet kilka lat, a objawy są znacznie silniejsze niż przy baby blues.

Czym objawia się depresja poporodowa?

Objawy depresji poporodowej mogą być różne i dotyczyć zarówno stanu emocjonalnego, poznawczego, i fizycznego. Kobiety cierpiące na depresję poporodową najczęściej miewają problemy ze snem, odczuwają ciągłe zmęczenie, obniżenie lub podwyższenie masy ciała czy brak popędu seksualnego. Z psychicznych objawów pojawia się zaniżona samoocena, smutek, płaczliwość, rozdrażnienie, odczucie bierności na otoczenie czy stany lękowe.

Mogą też pojawić się problemy z koncentracją, wolniejsze tempo myślenia, a także, co może być też niebezpieczne dla dziecka, lęk przed zajmowaniem się maleństwem, czy brak wiary w to, że posiada się wystarczające kompetencje do opieki nad maluchem. Czasem też może być odwrotnie – zmniejszenie zainteresowania dzieckiem, jego stanem czy aktualną sytuacją, czasem też mogą pojawić się myśli samobójcze czy chęci wyrządzenia dziecku krzywdy.

zobacz także:  Jak często karmić niemowlę?

Matka i dziecko

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Wszystko tak naprawdę rozbija się o hormony. Ciąża to pierwsza zmiana, w której organizm produkuje więcej hormonów koniecznych do rozwoju i utrzymania dziecka, z kolei poród jest kolejnym etapem, w którym następuje burza hormonalna, gdy ciało w dość gwałtowny sposób stara się wrócić do stanu sprzed ciąży. To sprawia, że pojawiają się wahania nastroju, przez które kobieta w pierwszych dniach albo i tygodniach po narodzeniu dziecka może miewać bardzo zmienne humory – śmiać się i płakać na przemian. Zazwyczaj mija samoistnie, jeżeli jednak ten stan utrzymuje się dłużej, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie wywiadu stwierdzi, czy mamy do czynienia z depresją poporodową czy nie.

Jak leczyć depresję poporodową?

Depresję poporodową da się jak najbardziej leczyć, podobnie jak inne typy chorób psychicznych. Potrzebna jest rzecz jasna konsultacja z lekarzem psychiatrą, który przeprowadzi wywiad, a następnie zaleci konkretny sposób leczenia, który najczęściej opiera się na farmakologii (jeżeli kobieta nie karmi piersią) i psychoterapii. Bardzo istotne jest, by kobieta w tym czasie nie była sama i miała wsparcie osób sobie najbliższych.

zobacz także:  Pierwszy wyjazd bez rodziców – jak przygotować dziecko na kolonię czy obóz?

Depresja poporodowa to choroba! Kobieta nie powinna być piętnowana za swoje zachowanie czy stan emocjonalny, jeżeli więc obserwując młodą matkę lub będąc młodą matką i zauważając objawy mogące świadczyć o chorobie, należy natychmiast interweniować. Wsparcie rodziny i lekarza są tutaj jak najbardziej wskazane, a choć wiele osób wstydzi się iść do psychiatry, należy ten lęk przełamać, bo tylko w ten sposób można liczyć na profesjonalną pomoc i wyjście z depresji poporodowej.