Zakochana para

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Wydaje się, że temat zajścia w ciążę podczas okresu jest dość kontrowersyjny, jednak wiele kobiet wciąż otwarcie boi się o to zapytać. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące zajścia w ciąże podczas miesiączki, dlatego jeśli ta kwestia spędza Ci sen z powiek, śmiało czytaj.

Czy zajście w ciążę podczas okresu jest możliwe?

Mimo wielu mitów narosłych wokół tego, że podczas miesiączki nie zajdzie się w ciążę, obalamy to twierdzenie. Wzięło się ono bowiem z faktu, że idealnie regularna miesiączka pojawia się co 28 dni, a owulacja ma miejsce w 14 dniu cyklu. Która z kobiet jednak może pochwalić się tak regularnymi krwawieniami? Owszem, na 14 dni przed początkiem kolejnego cyklu ma miejsce jajeczkowanie, natomiast komórka jajowa żyje 10-24 godzin. Z kolei w dogodnych warunkach plemniki mogą zapładniać komórkę jajową przez 3 dni. Stąd wniosek, że zajście w ciążę podczas menstruacji jest jak najbardziej możliwe. Częściej jednak zdarza się to przy krótkich cyklach, jednak nawet u kobiet z długimi cyklami termin owulacji może ulec zmianie – mogą mieć na to wpływ stres, odchudzanie czy przeziębienie.

zobacz także:  Jak wygląda świat młodej mamy, czy młoda mama ma trudno, jak pomóc młodej mamie?

Leżąca na sianie para

Seks podczas miesiączki – czy są jakieś przeciwwskazania?

Naturalnie, uprawianie seksu podczas miesiączki jest decyzją indywidualną partnerów. Jeśli cykle są regularne, właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań. W wielu przypadkach seks podczas okresu łagodzi dolegliwości bólowe, odpręża i działa relaksująco na kobietę. Należy tu jednak pamiętać o higienie – podczas krwawienia łatwo o infekcje, na które jest narażony także mężczyzna.

Czy podczas okresu, należy się zabezpieczać przed ciążą?

Jak już ustaliliśmy, miesiączka wcale nie zabezpiecza kobiety przed zajściem w ciążę. W tym czasie, jeśli zamierzamy uprawiać seks, należy się zabezpieczać (chyba, że akurat planujemy poczęcie dziecka). Korzystnie z antykoncepcji jest tutaj jak najbardziej wskazane, chyba, że do miesiączkowania dochodzi w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (wtedy ochrona nie jest już konieczna). Mężczyzna, aby zapobiec wystąpieniu infekcji powinien skorzystać z prezerwatywy – jest to też szczególnie ważne, w przypadku gdy nie stosujemy żadnych innych metod antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne

Jaki jest prawidłowy cykl owulacyjny?

Pierwszy dzień miesiączki jest też pierwszym dniem owulacji. Bardzo regularny cykl miesiączkowy ma 28 dni, jednak lekarze dopuszczają również normę 23-35 dni. U kobiet możliwe są kilkudniowe wahania długości cyklu i nie jest to nic niepokojącego. W pierwszej fazie, która trwa 13 dni, w jajeczku wzrasta pęcherzyk z komórką jajową. Kolejna faza to już jajeczkowanie. Od momentu uwolnienia się jajeczka z jajnika, może ono być zapłodnione przez 12-24 godzin. Jeśli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko obumiera i tym samym zanika szansa zajścia w ciążę. Brak zapłodnienie wywołuje kolejną menstruację, która pojawia się za sprawą spadku progesteronu. Sam czas krwawienia obejmuje natomiast 3-6 dni.

zobacz także:  Pierwsza wizyta u pediatry: kiedy, o co pytać, co zabrać?

Różne są głosy na temat zajścia w ciążę podczas miesiączki, temat ten nie został jednoznacznie zamknięty. Wielu lekarzy twierdzi, że zapłodnienie jest możliwe, ale tylko w pierwszym dniu krwawienia. Jednak jeśli decydujesz się uprawiać seks podczas okresu, musisz się zabezpieczać. Tak jak wspomniano, każda kobieta ma inny cykl, a nawet jego przesunięcie o kilka dni może spowodować ryzyko zajścia w ciążę.