Dziecko bawiące się klockami

Top 5: zabawki edukacyjne dla dzieci

Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że każda zabawa w jakiś sposób pomaga naszym dzieciom się rozwijać. Istnieją jednak zabawki szczególnie polecane do tego celu. Rzućmy okiem na kilka, które jak najbardziej warto podarować swojemu dziecku.

Mata edukacyjna

Mata tego rodzaju może w pierwszych miesiącach życia dziecka pełnić funkcję rozkładanego kocyka. Tu będzie mu ciepło i wygodnie, ale przede wszystkim będzie motywowane do poznawania świata. Taka zabawka składa się z elementów, które mają pobudzić zmysły dziecka, takie jak wzrok, słuch i dotyk, i w ten sposób budować jego zainteresowanie światem.

Elementy, które służą temu celowi – wypustki, zawieszki, zabawki, grzechotki – wykonane są z materiałów o różnej fakturze (aby różniły się w dotyku) i wydają rozmaite dźwięki – mogą to być melodyjki, ale również piski czy szelesty. Stałym elementem są też zabawki podczepione u góry. Niemowlę na pewno będzie wyciągać do nich rączki, dlatego zabawki takie powinny dać się łatwo odczepić.

Stolik edukacyjny

Takie stoliki pomagają dzieciom w nauce liter czy dźwięków, poczucia rytmu, języków obcych. Ich zaletą jest zwykle mnogość funkcji – niby jedna zabawka, a bawić może się nią dziecko na wiele sposobów, z których każdy przekaże mu nowe umiejętności w przystępny sposób.

zobacz także:  Jakie powinno być łóżeczko dziecięce?

Puzzle

Ćwiczą nie tylko spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną, lecz wyrabiają też charakter, ucząc cierpliwości i wytrwałości. Przede wszystkim jednak rozwijają mózg, pobudzając neurony do działania i zmuszając dziecko do myślenia logicznego i analitycznego.

Naturalnie puzzle miewają zróżnicowany stopień trudności, który trzeba dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Poziom trudności zależy między innymi od ilości elementów układanki. Młodsze dzieci nie dadzą sobie rady z ułożeniem obrazka z setek elementów, dlatego puzzle tworzone z myślą o nich, mają ich zwykle kilkanaście, czy wręcz tylko kilka.

Ale znaczenie ma również rozmiar elementów oraz ich zróżnicowanie, czyli kolorystyka i nasycenie detalami. Łatwiej ułożyć obrazek, który jest różnorodny, to chyba oczywiste. Bardziej jednolite puzzle to zdecydowanie większy problem, bo tu poza kształtem elementów nie dostajemy innych wskazówek, mogących naprowadzić nas na właściwy trop. Trudno oczekiwać, żeby małe dziecko dało sobie radę z tak wymagającym zadaniem.

Chociaż oczywiście nie można też niczego przesądzać. Każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego przy wyborze poziomu trudności układanki to nie wiek dziecka powinien być decydujący, lecz jego stopień zaawansowania – czy układało już puzzle, a jeśli tak, to jakie one były i jak sobie ono z tym radziło.

zobacz także:  Podwyższenie alimentów na dzieci - w jakich sytuacjach można się ubiegać? Kiedy zwrócić się o pomoc do adwokata?

Puzzle dla dzieci

Gry edukacyjne

Wśród bogactwa gier edukacyjnych na rynku z łatwością znajdziemy takie, które rozwiną u dziecka koncentrację, pamięć i zdolność strategicznego myślenia. Mowa tu zarówno o grach planszowych jak i takich na komputer czy tablet. Warto wybierać przede wszystkim takie, w które może zagrać więcej osób – element rywalizacji tym bardziej motywuje dziecko do intelektualnego rozwoju.

Klocki

Klocki, podobnie jak puzzle, ćwiczą umiejętności manualne, jednak chyba w jeszcze większym stopniu rozwijają wyobraźnię – oczywiście w sytuacji, gdy pozostawiają dziecku więcej swobody, a nie ma konieczności budowania według instrukcji. Bez wątpienia budowa konkretnych rzeczy widocznych na pudełku też rozwija, jednak urzeczywistnianie własnych pomysłów jest dla rozwoju cenniejsze.