Płaczące niemowlę

Jak uspokoić płaczące niemowlę? Sposoby na płacz niemowlaka

Dziecko płacze i to jest coś zupełnie normalnego – poprzez płacz komunikuje się z otoczeniem dając znać, że czegoś chce i potrzebuje. Przyczyny płaczu mogą być różne, rodzice z kolei muszą przyglądać się temu, by móc prawidłowo zareagować. Jak jednak uspokoić płaczące niemowlę?

Dlaczego dziecko płacze?

Przyczyn płaczu dziecka może być naprawdę wiele. Rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać co on oznacza, ponieważ w zależności od powodu, dziecko może płakać w inny sposób: marudzić, kwilić czy też wydając całą masę innych dźwięków w różnej intonacji. Inaczej dziecko może płakać, gdy chce jeść, inaczej gdy coś je boli, jest zmęczone, ma mokrą pieluszkę, albo coś mu nie pasuje. Zrozumienie potrzeb dziecka to podstawa, która znacząco ułatwi życie całej rodziny. Gdy jednak dziecko zaczyna płakać, trzeba też umieć je uspokoić – w zależności od potrzeb sposobów może być kilka.

Sposoby na płaczące niemowlę

Tak naprawdę nie ma jednego sposobu i trzeba to dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka, ponieważ na każde z nich może działać co innego. Najpopularniejszą metodą jest kołysanie w ramionach, kołysce czy wózeczku – bujanie zdecydowanie uspokaja dziecko. Tak samo działa przytulanie, które przez maluszka kojarzone jest z poczuciem bezpieczeństwa.

zobacz także:  Szczepić czy nie szczepić dzieci? Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Wśród innych sposobów można wymienić zainteresowanie zabawkami, czy wspólne tańczenie, trzymając je w ramionach. Delikatne głaskanie po buzi oraz noszenie dziecka w chuście także pomaga. Czasem pomocne może być danie niemowlakowi smoczka, albo najzwyczajniej w świecie wystarczy wyjść z nim na spacer, ponieważ przejażdżka w wózku może je uspokoić. Wśród sprawdzonych metod warto wymienić także te potwierdzone naukowo przez lekarzy.

The Hold – Metoda dr Roberta Hamiltona

Dzięki tej metodzie został on nazwany „magikiem” i w pewien sposób zaklinaczem dzieci. Na czym ona polega? Można tutaj wymienić cztery podstawowe kroki działania:

  1. Należy skrzyżować rączki dziecka na jego klatce piersiowej
  2. Dłonią trzeba delikatnie podtrzymywać ramiona dziecka i jego brodę
  3. Drugą ręką należy podtrzymywać pupę maleństwa
  4. Na samym końcu dziecko trzeba ułożyć pod kątek 45 stopni względem podłogi

Tak podtrzymując maluszka, należy go delikatnie kołysać. Dzięki tej metodzie możliwe jest uspokajanie dzieci do wieku 3-4 miesięcy, jeżeli jednak to nie pomaga, może się okazać, że niemowlęciu dolega coś więcej lub zwyczajnie jest głodne.

zobacz także:  Wizyta noworodka u lekarza – jak się do tego przygotować?

Metoda 5S dr Harvey’a Karpa

Jeżeli już o naukowych metodach mowa, to warto jeszcze wspomnieć o tej opracowanej przez dr Harvey’a Karpa, amerykańskiego pediatrę. Według niego, żeby dziecko się uspokoiło należy stworzyć mu warunki podobne do tych, które miało będąc w brzuchu matki. Potrzebne do tego kilka rzeczy: ciasny kokon (np. z kocyka), źródło szumu oraz smoczek. Metoda nazywa się 5S bo składa się z pięciu kroków:

  • Pierwszy krok: Spowijanie – należy owinąć maluszka w ciasny kokon, eliminując jakikolwiek ruch
  • Drugi krok: Stabilna pozycja – tutaj należy przytulić dziecko do siebie brzuszkiem, można przy tym symulować pozycję do karmienia
  • Trzeci krok: Szum – włączyć dźwięki szumu, które w połączeniu z krokiem pierwszym i drugim powinny sprawić, że dziecko zacznie odpływać i czuć się jak w czasie pobytu w łonie matki
  • Czwarty krok: Skołysanie – ogólnie chodzi tutaj o delikatny ruch, poprzez kołysanie, czy częściowe podskakiwanie (bez odrywania palców stóp od podłogi)
  • Piąty krok: Ssanie – jest to krok nieobowiązkowy, bo nie każde potrzebuje smoczka do uspokojenia, ale warto jest być na taką opcję przygotowanym. Jeżeli powyższe cztery kroki nie zadziałają, to należy dać dziecku smoczek i zacząć od nowa.
zobacz także:  Jak spędzać czas z niemowlakiem?