Pokój nastolatków

Pokój młodzieżowy, na co zwracać uwagę urządzając pokój dla nastolatka?

Urządzenie pokoju młodzieżowego nie jest prostym zadaniem. Z jednej strony należy pamiętać o szybko zmieniających się potrzebach nastolatków, z drugiej natomiast uwzględnić ich gusta, które często tak różnią się od wizji aranżacyjnej rodziców. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pierwszą, najważniejszą zasadą podczas urządzania pokoju młodzieżowego jest konsultowanie planów z samym zainteresowanym. I tu często konieczne będzie wykazanie się nie lada dyplomacją, gdy wizje pokoju diametralnie się różnią.

Nastolatkowie często posiadają jasno sprecyzowane oczekiwania, dlatego rodzice powinni dać im możliwość wyboru stylu, w jakim ma być urządzone wnętrze. To oczywiście nie oznacza, że rodzice nie mają prawa się przeciwstawić, gdy ich dorastające dziecko zażyczy sobie czarnych ścian czy niemożliwych do realizacji rozwiązań – trzeba ustalić kompromis.

Trzeba też uwzględnić, że pokój powinien być podzielony na kilka stref. Musi się tam znaleźć miejsce do nauki, snu oraz wypoczynku. Dla nastolatków najważniejsza pewnie będzie strefa rozrywkowa, jednak to nie na niej należy się skupić. Warto też jasno określić możliwości finansowe.

zobacz także:  Co jeść w ciąży? Produkty, po które powinna sięgać przyszła matka

Meble do pokoju młodzieżowego

Jakie powinny być meble do pokoju nastolatka? Przede wszystkim uniwersalne oraz funkcjonalne. Dlatego często wybierane są nowoczesne, minimalistyczne meble do pokoju młodzieżowego, takie jak na www.meblewersal.pl/25-pokoj-mlodziezowy. Ich największą zaletą jest to, że pasują do wielu aranżacji. Co więcej, gdy zmienią się gusta, wnętrze będzie można w niedrogi i prosty sposób do nich dopasować.

Popularnością w szczególności cieszą się białe meble, choć w ich przypadku należy uważać na sposób wykończenia frontów – muszą być łatwe w czyszczeniu. Nastolatkom podobają się także meble w stonowanych barwach, takich jak szarości czy beże, które połączone są z energetycznymi dodatkami – szufladami w kolorze niebieskim czy jedną, pomarańczową ścianką.

W małych pomieszczeniach można zastosować łóżko piętrowe z biurkiem znajdującym się w dolnej części. I choć do pokoju nastolatka najczęściej kupuje się szafy z drzwiami otwieranymi, lepiej sprawdzają się przesuwne. Są droższe, lecz dzięki nim można lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Dodatki do pokoju dla nastolatka

Gdy została stworzona już „baza”, należy zastanowić się nad dodatkami. Ich wybór jest o tyle ważny, że to właśnie one nadają charakteru wnętrzu. Przy pomocy tkanin, plakatów czy zegarów można zamienić nowoczesne wnętrze w pokój w stylu retro czy na odwrót. Co więcej, nastolatkowie lubią designerskie dodatki, które pełnią jednocześnie funkcję praktyczną oraz dekoracyjną. Tablica ścienna na inspiracje wykonana z metalowych ramek, duży zegar składający się jedynie ze wskazówek montowanych bezpośrednio na ścianie czy niewidzialne półki na książki.

zobacz także:  Depresja poporodowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak sobie z nią radzić?

W kwestii dodatków warto pozostawić nastolatkom wolny wybór – oczywiście w ramach ustalonego budżetu. Dzięki temu będą mogli sprawić, że pokój nabierze indywidualnego charakteru, a co za tym idzie – będą się w nim dobrze czuć.

A co zrobić, gdy brak pomysłów? Trzeba szukać inspiracji w internecie. Warto przeglądać metamorfozy mieszkań, które pokazują, jak z nawet najtrudniejszego pomieszczenia urządzić wygodny kącik dla siebie.