Kredki i rysujące w tle dziecko

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Dziecięca wyobraźnia potrafi być niezwykle zaskakująca, szczególnie dla nas jako dorosłych. Ich pomysłowość i kreatywność nie zna granic i co ważniejsze – bardzo dobrze świadczy o rozwoju naszej pociechy. Oczywiście o wyobraźnie dziecka należy dbać i ją rozwijać, ale jak można to zrobić?

Baw się razem z dzieckiem – twórzcie nowe zabawy

Dla dziecka nie ma nic lepszego, niż wspólna zabawa z rodzicem. Dzięki temu czuje się ważne, a także, że jest traktowane na poważnie. Wyobraźnia dziecka może być ogromna, warto więc zachęcać je do wymyślania kolejnych zabaw, a także do uczestniczenia w nich. Można także wspólnie tworzyć zabawki, z wykorzystaniem materiałów, które ma się pod ręką: rolek po papierze toaletowym, pudełek, woreczków. Wystarczy czasem odrobina papieru, nożyczki i klej, by móc stworzyć coś niesamowitego.

Cała Polska czyta dzieciom – nie tylko od święta!

Książki mają bardzo wiele zalet, a jedną z nich jest pobudzanie wyobraźni. Warto więc czytać dziecku codziennie, a z czasem zachęcać je także do samodzielnego czytania. To czynność, która uczy i bawi. To przygody przezywane wspólnie z ulubionymi bohaterami, które można też opowiadać własnymi słowami – przez czytanie książek można zachęcić dziecko do opowiadania własnych historii, samodzielnie także można coś wymyślić.

zobacz także:  Jak wybrać dywan do pokoju dziecka? Aranżacja pokoju dziecięcego!

Wykorzystanie zestawów kreatywnych

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo zestawów kreatywnych, które zachęcają dzieciaki do tworzenia własnych dzieł. Wyżej zostało wspomniane tworzenie zabawek z przedmiotów codziennego użytku. Tutaj jednak mamy do czynienia ze zdecydowanie bardziej profesjonalnie przygotowanymi zestawami, z którymi można wycinać, wyklejać, szyć, lepić, układać… naprawdę możliwości jest wiele i mogę być one dedykowane zarówno dla dziewczynek (np. tworzenie fryzur i makijaży), jak i chłopców (mechanika, budowanie).

Dziecko w trakcie prac plastycznych

Gry i zabawy kreatywne

Podobnie jak w przypadku zestawów kreatywnych, na rynku można znaleźć bardzo duży wybór gier planszowych i karcianych, które mogą wyzwalać w dziecku pomysłowość i kreatywność. Sprawiają, że dzieci muszą ruszyć szarymi komórkami i wymyślić rozwiązanie dla danej sytuacji. A co z innymi zabawami dla dzieci? Tutaj wybór też jest spory: malowanie i rysowanie to podstawa, ale można do tego dodać jeszcze zabawy w teatr i pantominę. A co z muzyką? Ona także potrafi rozwinąć wyobraźnie, więc wspólne muzykowanie także jest tutaj doskonałym rozwiązaniem.

Zachęcaj dziecko do rozwoju

To, o czym powinien pamiętać każdy rodzic, to przede wszystkim wspieranie dziecka w jego rozwoju. Maluch często potrzebuje zachęty i tym my sami właśnie powinniśmy się postarać o to, by miał możliwość realizowania swoich pomysłów. Potrzeba do tego czasu, a także miejsca, dlatego dobrze jest to zapewnić, by dziecko mogło swobodnie działać. Trzeba pielęgnować w dziecku tę kreatywną iskrę, a nie podcinać mu skrzydła. Wyobraźnia jest potężnym narzędziem, ponieważ wyzwala ona całe mnóstwo cech tak bardzo potrzebnych nam w życiu dorosłym: kreatywność, pomysłowość, zdolność do samodzielnego myślenia i poczucie własnej wartości. Poprzez zabawy można przekazać bardzo wiele różnych nauk, jak doskonalenie słownictwa, norm społecznych, empatii i wiele, wiele innych.

zobacz także:  Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Kreatywne dziecko to skarb i na pewno należy nad tym pracować. Możliwości jest wiele i warto z nich korzystać.