Kredki i rysujące w tle dziecko

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Dziecięca wyobraźnia potrafi być niezwykle zaskakująca, szczególnie dla nas jako dorosłych. Ich pomysłowość i kreatywność nie zna granic i co ważniejsze – bardzo dobrze świadczy o rozwoju naszej pociechy. Oczywiście o wyobraźnie dziecka należy dbać i ją rozwijać, ale jak można to zrobić?

Baw się razem z dzieckiem – twórzcie nowe zabawy

Dla dziecka nie ma nic lepszego, niż wspólna zabawa z rodzicem. Dzięki temu czuje się ważne, a także, że jest traktowane na poważnie. Wyobraźnia dziecka może być ogromna, warto więc zachęcać je do wymyślania kolejnych zabaw, a także do uczestniczenia w nich. Można także wspólnie tworzyć zabawki, z wykorzystaniem materiałów, które ma się pod ręką: rolek po papierze toaletowym, pudełek, woreczków. Wystarczy czasem odrobina papieru, nożyczki i klej, by móc stworzyć coś niesamowitego.

Cała Polska czyta dzieciom – nie tylko od święta!

Książki mają bardzo wiele zalet, a jedną z nich jest pobudzanie wyobraźni. Warto więc czytać dziecku codziennie, a z czasem zachęcać je także do samodzielnego czytania. To czynność, która uczy i bawi. To przygody przezywane wspólnie z ulubionymi bohaterami, które można też opowiadać własnymi słowami – przez czytanie książek można zachęcić dziecko do opowiadania własnych historii, samodzielnie także można coś wymyślić.

zobacz także:  Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kiedy i jak się do tego przygotować?

Wykorzystanie zestawów kreatywnych

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo zestawów kreatywnych, które zachęcają dzieciaki do tworzenia własnych dzieł. Wyżej zostało wspomniane tworzenie zabawek z przedmiotów codziennego użytku. Tutaj jednak mamy do czynienia ze zdecydowanie bardziej profesjonalnie przygotowanymi zestawami, z którymi można wycinać, wyklejać, szyć, lepić, układać… naprawdę możliwości jest wiele i mogę być one dedykowane zarówno dla dziewczynek (np. tworzenie fryzur i makijaży), jak i chłopców (mechanika, budowanie).

Dziecko w trakcie prac plastycznych

Gry i zabawy kreatywne

Podobnie jak w przypadku zestawów kreatywnych, na rynku można znaleźć bardzo duży wybór gier planszowych i karcianych, które mogą wyzwalać w dziecku pomysłowość i kreatywność. Sprawiają, że dzieci muszą ruszyć szarymi komórkami i wymyślić rozwiązanie dla danej sytuacji. A co z innymi zabawami dla dzieci? Tutaj wybór też jest spory: malowanie i rysowanie to podstawa, ale można do tego dodać jeszcze zabawy w teatr i pantominę. A co z muzyką? Ona także potrafi rozwinąć wyobraźnie, więc wspólne muzykowanie także jest tutaj doskonałym rozwiązaniem.

Zachęcaj dziecko do rozwoju

To, o czym powinien pamiętać każdy rodzic, to przede wszystkim wspieranie dziecka w jego rozwoju. Maluch często potrzebuje zachęty i tym my sami właśnie powinniśmy się postarać o to, by miał możliwość realizowania swoich pomysłów. Potrzeba do tego czasu, a także miejsca, dlatego dobrze jest to zapewnić, by dziecko mogło swobodnie działać. Trzeba pielęgnować w dziecku tę kreatywną iskrę, a nie podcinać mu skrzydła. Wyobraźnia jest potężnym narzędziem, ponieważ wyzwala ona całe mnóstwo cech tak bardzo potrzebnych nam w życiu dorosłym: kreatywność, pomysłowość, zdolność do samodzielnego myślenia i poczucie własnej wartości. Poprzez zabawy można przekazać bardzo wiele różnych nauk, jak doskonalenie słownictwa, norm społecznych, empatii i wiele, wiele innych.

zobacz także:  Jak wygląda świat młodej mamy, czy młoda mama ma trudno, jak pomóc młodej mamie?

Kreatywne dziecko to skarb i na pewno należy nad tym pracować. Możliwości jest wiele i warto z nich korzystać.