Kobieta w ciąży

Jak przygotować się do ciąży?

Natura tak stworzyła kobietę, że przygotowywanie do ciąży nie jest właściwie konieczne. W ten sposób jednak myślały nasze prababki. Współczesna kobieta powinna zrobić wszystko, by jak najlepiej przeżyć te 9 miesięcy stanu odmiennego. Warto dlatego przeczytać jak dbać o siebie planując ciążę.

Jakie badania wykonać przygotowując się do ciąży?

Przede wszystkim podstawowym badaniem jest USG piersi i narządów rodnych. Aby nasza ciąża doskonale się rozwijała, należy wykluczyć ewentualne przeszkody takie jak endometrioza, polipy na jajnikach czy nowotwór. Na pewno bardzo ważne jest także ustalenie statusu chorób zakaźnych – warto wykonać badania sprawdzające czy nie mamy żółtaczki typy B lub C. Często lekceważonym badaniem jest badanie na odporność na choroby zakaźne dziecięce – ospę i różyczkę. Niestety mogą one mieć bardzo niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu.

Dobrze jest też rozważyć szczepienie (jeśli danych chorób nie przebyłaś). Kolejnym badaniem, które powinno się wykonać przed planowaną ciążą jest zbadanie poziomu TSH tarczycy. U zdrowej kobiety jest ono nie większe niż 2,5. Koniecznością podczas przygotowań do poczęcia dziecka jest wizyta u dentysty – próchnica ma bardzo często wpływ na poronienia lub wcześniejsze porody. Niestety próchnicą możesz też zarazić swojego maluszka w pierwszych miesiącach jego życia.

zobacz także:  Chłopiec czy dziewczynka – kiedy można określić płeć dziecka?

Jak zadbać o dietę i aktywność fizyczną planując ciążę?

Jeśli marzysz o poczęciu dziecka, powinnaś jak najlepiej zadbać o swój organizm. Słodycze na pewno nie będą tu Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowie. Unikaj także wysoko przetworzonych produktów i nadmiaru soli. Powinnaś natomiast zacząć spożywać bogate w kwas foliowy pomarańcze, banany, żółtka jaj, ryż, pszenicę, zielone liściaste warzywa. Podczas planowania ciąży warto jeść też pokarmy bogate w jod, magnez, witaminę E i wapń. W okresie przygotowań do poczęcia maluszka odstaw napoje energetyczne, zrezygnuj także z kawy.

Pamiętaj również, że ciąża może mocno obciążyć układ kostno-stawowy, dlatego wykonuj delikatne, mało forsowne ćwiczenia. Dzięki nim poprawisz kondycję całego organizmu i wzmocnisz tez przy okazji układ sercowo-naczyniowy. Ważne, by Twoje ciało przyzwyczaiło się do regularnych ćwiczeń, więc gimnastyką zainteresuj się odpowiednio wcześnie.

Para oczekująca dziecko

Jakie witaminy powinna przyjmować kobieta podczas planowania ciąży?

Na temat witamin panuje powszechne przekonanie, że są zdrowe. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ nadmiar witaminy A i D może zaszkodzić płodowi. Inaczej jednak sprawa wygląda z witaminą z grupy B, szczególnie chodzi tu o kwas foliowy, który zapobiega zaburzeniom układu nerwowego u dziecka. Wiadomo, że najzdrowiej byłoby dostarczać witamin z pożywienia, szczególnie w okresie kiedy kobieta zajdzie już w ciążę.

zobacz także:  Co jeść w ciąży? Produkty, po które powinna sięgać przyszła matka

Dlatego warto tu rozważyć kwestie wegetarianizmu i weganizmu – takie diety mogą bowiem okazać się zbyt ubogie dla przyszłej matki i dziecka. Wykluczenie z codziennego jadłospisu mięsa powoduje brak w organizmie białka, żelaza i witamin z grupy B, dlatego tak ważne jest, by ich niedobory uzupełniać wartościowymi warzywami i owocami. Czasem konieczne jest też, by wspomóc się preparatami witaminowymi po konsultacji z lekarzem.

Jeśli marzysz o poczęciu dziecka, a do tej pory stosowałaś antykoncepcję, powinnaś odstawić tabletki nawet na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Pozwoli to gospodarce hormonalnej wrócić do normy, ureguluje się także cykl miesięczny. Na pewno po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych będziesz mogła też łatwiej zaobserwować zmiany zachodzące w swoim organizmie – zarówno te dotyczące samopoczucia jak i sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało.