Dzieci na rowerach

Jak wybrać rower dla dziecka? 3 popularne modele

Rower sprawia dużo uciechy, zwłaszcza w latach dzieciństwa. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni. Jakimi kryteriami się przy tym kierować? I jakie modele warto polecić?

Czym się kierować przy wyborze roweru dla dziecka?

Jednym z podstawowych kryteriów jest oczywiście rozmiar roweru. Rodzice często wybierają rower, biorąc pod uwagę przede wszystkim wiek swojej pociechy – im starsze dziecko, tym większy rower – ale to nie do końca właściwe podejście. Zdecydowanie ważniejszy jest bowiem wzrost dziecka. Rower powinien być tak dobrany, aby mogło ono bez problemu ruszyć i równie bezproblemowo się później zatrzymać.

Nie ma za wiele sensu kupowanie roweru „na wyrost”. Niektórzy rodzice kupują większy rower z tą myślą, że przecież ich dziecko jeszcze rośnie, więc jeśli i rower będzie większy, to dłużej mu posłuży. Teoretycznie może się to wydawać sensowne, ale w praktyce jest to rzucanie dziecku kłód pod nogi już na samym wstępie. Każąc mu jeździć na rowerze niedopasowanym do jego wzrostu, utrudnimy mu kontrolę nad nim, co raczej zniechęci go do jazdy.

zobacz także:  Jak wygląda świat młodej mamy, czy młoda mama ma trudno, jak pomóc młodej mamie?

Na szczęście rowery zwykle pozwalają w kwestii dopasowania do wzrostu dziecka na pewną elastyczność dzięki regulowanej kierownicy i siodełku. Wybierając rower trzeba jednak sprawdzić tę minimalną wysokość, bo to od niej zapewne dziecko będzie zaczynać.

Oczywiście trzeba też zatroszczyć się o bezpieczeństwo małego rowerzysty. Chodzi tu między innymi o odblaski, ale i o to, aby rama była na tyle mocno obniżona, by dziecko nie zrobiło sobie przez nią krzywdy podczas ewentualnego upadku. To ostatnie jest też ważne z tego względu, by dziecko nie miało problemu z przełożeniem nogi przez ramę przy wsiadaniu.

Dziewczynka z rowerem

BMX Premium Line

Ten rower o stalowej ramie ma osiemnastocalowe koła umieszczone na metalowych łożyskach. Opony są szerokie i mają głęboki bieżnik. Dla względów bezpieczeństwa mamy tu pełną osłonę łańcucha i zębatek.

Rower ma regulowaną kierownicę i siodełko, hamulec nożny i szczękowy. Wyposażony jest też w bagażnik, lusterko,, światła odblaskowe i koszyk – pleciony w wersji dziewczęcej i metalowy w chłopięcej. Dostępne kolory to różowy, fioletowy, czerwony i niebieski.

Rock 20-calowy

Ten rower o dwudziestocalowych kołach wyróżnia się na pewno wyrazistą kolorystyką. Dzięki specjalnym aplikacjom pod warstwą lakieru, kolor – czerwony lub niebieski – jest wyjątkowo trwały. Dla małego rowerzysty jest tu wszystko, czego potrzeba: solidna, stalowa rama, hamulec szczękowy i nożny typu torpedo, pełna osłona łańcucha.

zobacz także:  Idealna matka – jak nią być i czy ideał istnieje?

Siodełko z pianki, zapewniającej komfort zwłaszcza podczas dłuższej jazdy, jest regulowane zarówno pod względem wysokości, jak i nachylenia, podobnie zresztą jak kierownica. Na bagażniku i szprychach są też elementy odblaskowe.

Mexller Arkus

Model Arkus roweru Mexller jest idealny dla każdej dziewczynki, przede wszystkim ze względu na zastosowane tu rozwiązania wizualne, takie jak pleciony koszyczek czy różnokolorowe wstążeczki, które wystają z rączek przy kierownicy, a także sama rama, zdobiona różyczkami. Każdej małej damie z pewnością się on spodoba.

Dobre dopasowanie roweru do podstawa, względy wizualne schodzą na dalszy plan, ale też nie pozostają bez znaczenia. Jeżeli dziecku będzie podobał się rower – chętnie będzie na nim jeździć, a to naprawdę duża zachęta!