Jak często karmić niemowlę?
|Gdy dziecko pojawia się na świecie, wraz z nim pojawiają się problemy, wątpliwości i liczne pytania związane z wychowaniem, opieką i pielęgnacją. Szczególnie dotyka to młodych i niedoświadczonych matek, które to doświadczenie dopiero zdobywają. Jednym z tych problemów jest kwestia karmienia dziecka – jak często noworodek powinien jeść? Ile razy należy go karmić?
- Ile powinno jeść niemowlę?
- Jak często karmić dziecko piersią?
- Jak często karmić dziecko butelką?
- Co z karmieniem, gdy dziecko śpi?
- Jakie zmiany w rytmie karmienia mogą się pojawić?
Ile powinno jeść niemowlę?
Małe dziecko, szczególnie noworodek nie ma dużych potrzebowań kalorycznych i wynoszą one około 91-95 kcal/kg masy ciała w ciągu całej doby. Dopiero z czasem i dalszym rozwojem niemowlęcia potrzeby żywieniowe zaczynają rosnąć. Pierwsza doba życia noworodka wynosi około 20 ml pokarmu, w siódmej jest to już 60-70 ml, a w czternastej nawet powyżej 100 ml. Gdy dziecko przekracza pierwszy miesiąc życia jego zapotrzebowanie wzrasta do 600-700 ml na dobę.
Gdy karmi się dziecko butelką, zliczanie wypijanego mleka nie stanowi problemu, ponieważ wystarczy kontrolować ilość pozostawionego mleka. Przy karmieniu naturalnym jest to już o wiele trudniejsze, ale możliwe. Jeżeli dziecko wypluwa pierś i zasypia zaraz po karmieniu, a także często brudzi pieluszki, nie ma się o co martwić. Jeżeli dodatkowo prawidłowo przybiera na wadzę, można mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Jak często karmić dziecko piersią?
Nie ma tutaj jednej reguły, bo tak naprawdę wszystko będzie zależało od dziecka. Tak długo i często jak noworodek domaga się jedzenia, należy to respektować. Oczywiście z czasem i rozwojem maluszka ilość karmień może ulegać zmianie. Na początku i w pierwszych dniach życia noworodka, maluszek może domagać się jedzenia niemal bez przerwy i dopiero po kilku dniach zaczyna się to stabilizować. W pierwszym miesiącu życia wychodzi około 8 do 12 karmień na dobę, co oznacza, że dziecko ssie pierś mniej więcej co 1,5 godziny. Po pewnym czasie ilość karmień w ciągu doby zaczynie się zmniejszać.
Jak często karmić dziecko butelką?
W przypadku, gdy nie ma możliwości karmienia piersią i praktycznie od pierwszych dni życia noworodki pożywiają się mlekiem modyfikowanym, ilość karmień na dobę jest mniejsza. Powód tego jest dosyć prosty – mieszanka mleka modyfikowanego jest trawiona wolniej, niż naturalny pokarm matki, co sprawia, że dziecko potrzebuje jedzenia mniej więcej co 3 godziny. Nie ma tutaj także problemu z odmierzaniem ilości wypijanego mleka, ponieważ wszystko jest odmierzone już na opakowaniu. Zazwyczaj zaleca się 7 karmień w ciągu doby w porcjach 100 do 130 ml. Dzieci rzadko kiedy wypijają wszystko naraz, przez co zazwyczaj domagają się jedzenia częściej, za to w mniejszych porcjach.
Co z karmieniem, gdy dziecko śpi?
Mając malucha w domu, zazwyczaj tworzymy plan karmienia, czyli określamy pory, w których maluch powinien coś zjeść. Co jednak zrobić, gdy niemowlę śpi w czasie, gdy powinien już zostać nakarmiony? Mimo wszystko zaleca się budzenie w kilku przypadkach. Jest to istotne przede wszystkich w pierwszych dniach życia dziecka, gdy zazwyczaj traci ono swoją masę urodzeniową i trzeba pilnować, by jego waga nie spadła poniżej ustalonej normy.
Inna sprawa, gdy dziecko ma żółtaczkę fizjologiczną – regularne i co ważne, częste karmienia pomaga w usunięciu nadmiaru bilirubiny, odpowiedzialnej za żółtawy kolor skory i białek oczu. No i rzecz jasna należy pilnować częstego karmienia wówczas, gdy noworodek rzadko siusia. Warto pamiętać, że w pierwszych tygodniach życia dziecka 8 karmień w ciągu doby to absolutne minimum.
Jakie zmiany w rytmie karmienia mogą się pojawić?
Teoria jedno, a praktyka to co innego. Bywa, że dziecko chce karmienia częściej, niż przewidziane 12 razy na dobę. Dlaczego? Opcji może być kilka: być może dziecko jest źle przystawione do piersi i zamiast się najadać, męczy się, albo bardzo często ulewa i przez to są większe straty pokarmu. Za zmiany w rytmie karmienia mogą być też odpowiedzialne nasze własne wahania, czyli kryzysy laktacyjne, kiedy to mamy mniej mleka niż zazwyczaj, z kolei dziecko chce częściej ssać. Podobnie wygląda to też w przypadku upałów – gorąco sprawia, że dziecko częściej chce zaspokoić swoje pragnienie.
Inna sytuacja pojawia się, gdy dziecko jest chore, ma jakieś infekcje, albo zaczyna ząbkować – wówczas ilość karmień może być zdecydowanie mniejsza, ponieważ maluch nie jest chętny do ssania. Oczywiście powodem mniejszej ilości karmień może być także naturalny rozwój dziecka i jednorazowe spożywanie większej ilości pokarmu, a co za tym idzie, najadanie się na dłuższy czas.
3 Komentarzs
jULIA
CO Z KARMIENIEM, KIEDY DZIECKO ŚPI? Co TO W OGÓLE JEST?:d TZN ROZUMIEM, ŻE NALEŻY CZASEM BUDZIĆ DZIECKO, KIEDY ŚPI, ALE ZABRZMIAŁO TO TAK, JAKBY KTOŚ CHCIAŁ KARMIĆ DZIECKO PODCZAS SPANIA:) lol.
Lili
Dziwi mnie budzenie maluszka na karmienie, nikt mi o tym nie mówił… czy jemu to nie zaszkodzi? Nie będzie później mieć kłopotów ze snem?
Danusia
Niemowlę powinno być karmione na żądanie i nie ma sensu trzymać się jakiś z góry narzuconych ilości karmień. Zakładając, że 8 karmień to minimum, wychodzi, że powinno się karmić co 3 godzinę, a co jeśli dziecko przesypia noce i chce jeść tylko w dzień? Każde dziecko jest inne, a jeśli mamy wątpliwości czy wszystko jest ok, to trzeba iść do doradczyni laktacyjnej albo do lekarza.