Jak budować relacje z dzieckiem i być dobrym ojcem?
|O byciu dobrą matką mówi się wiele i przeważnie to właśnie na nich skupia się nasza uwaga, ale co z ojcami? Często niedoceniani i spychani na dalszy plan, traktowani są jako dodatek, a to przecież nieprawda. Ojciec jest ważną częścią życia dziecka, dlatego budowanie relacji między nim, a dzieckiem jest niezwykle ważne. Tylko jak to zrobić?
- Jak zostać supertatą?
- Opiekuj się dzieckiem na równi z kobietą
- Miej czas dla dziecka
- Okazuj więcej uczuć i emocji
- Co daje kontakt ojca z dzieckiem?
Jak zostać supertatą?
Chyba każdy mężczyzna chciałby być supertatą – być wzorem dla dziecka, nauczycielem, wsparciem, kimś, na kim można polegać i zwracać się z każdym problemem. Jednak nie każdemu mężczyźnie się to udaje, czasem im się po prostu nie chce, uznając, że opieka i pielęgnacja dziecka to zadanie żony, a to błąd. Budowanie więzi z maluchem powinno się zacząć już od pierwszych dni jego życia i to na równi z matką. Jeżeli nie ojcowie nie będą się wymigiwać od codziennych czynności jak karmienie, przewijanie, zabawa czy nawet tulenie dziecka, wówczas w przyszłości ich relacje z dziećmi też będą zdecydowanie lepsze.
Opiekuj się dzieckiem na równi z kobietą
To, że przy dziecku jest mnóstwo pracy i czynności do wykonania wie chyba każdy młody rodzic. Nakarmić, napoić, przewinąć, posprzątać, umyć, utulać, pobawić… najczęściej w tej roli widzi się kobiety, które skaczą przy dziecku i zajmują się wszystkim, ale co z ojcami? Oni też powinni to robić! Dzięki temu już od pierwszych chwil życia zaczyna się budować więź z maluchem, który rozpoznaje tatę, czuje jego zapach, słyszy jego głos, ma styczność je jego rękami i ciałem. Wszystko to jest bardzo ważne! Każda codzienna czynność nie pozostaje tutaj bez znaczenia.
Miej czas dla dziecka
W dobie dzisiejszego pędzącego wciąż świata, znalezienie odrobiny czasu dla dziecka nie jest wcale łatwym zadaniem i nie tylko ojcowie mają z tym problem, ale ogólnie rola rodziców często jest spychana na rzecz wychowania w placówkach oświatowych. Dobry ojciec, tak jak każdy dobry rodzic, powinien zawsze umieć znaleźć czas dla dziecka i to niezależnie od tego jak bardzo jest zapracowany. Wcale przy tym nie trzeba wiele, odrobina uwagi, dobre słowo, chwila zabawy, rozmowa – każde z tych czynności jest z łatwością wyłapywane przez dziecko. Jeżeli je zauważamy i nie ignorujemy jego potrzeb, jesteśmy gotowi porozmawiać, dać radę czy nawet po prostu przytulić, wówczas nasze starania na pewno zostaną docenione.
Okazuj więcej uczuć i emocji
Ojcowie w naszym kraju najczęściej kojarzeni są z poważnymi i zdystansowanymi mężczyznami, którzy ciężko pracują, by zarobić na utrzymanie rodziny. Zazwyczaj też potem nie mają ani czasu, ani sił na to, by zajmować się dzieckiem, do tego jeszcze uważają, że jako głowa rodziny muszę reprezentować pewien poziom – być autorytetem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo dziecko oprócz miłości i czułości ze strony matki, tego samego oczekuje od ojca. Oczywiście każdy tata chce pokazać dziecku jak radzić sobie w życiu, jak być twardym i się nie dawać, ale z drugiej strony powinien być także oparciem dla swojej pociechy. Dziecko powinno wiedzieć, że jak przyjdzie do ojca, to ten je wysłucha i nie będzie obojętny na jego ból i cierpienie. Umiejętność okazywania uczuć, a także rozmowa o nich może bardzo pomóc w budowaniu relacji z dzieckiem.
Co daje kontakt ojca z dzieckiem?
Przede wszystkim są to korzyści obustronne. Mając dobry kontakt z dzieckiem mamy wpływ na jego rozwój i wychowanie. Wprowadza to w nasze życie pewną równowagę, dzięki czemu można skutecznie działać na wielu różnych polach. Opieka nad dzieckiem to wyzwanie, ale może nas wiele nauczyć, między innymi: walki ze stresem, jak również sprawia, że stajemy się mistrzami improwizacji, doskonałymi dyplomatami i rzecz jasna dzięki temu czujemy się potrzebni.
Dodatkowo dobre relacje z dzieckiem i dzielenie się obowiązkami w opiece nad nim to także dobre relacje z żoną, matką dziecka. Przebywając z dzieckiem można wytrenować swój instynkt ojcowski, by być w stanie wyłapywać potrzeby dziecka i rozumieć je. Przede wszystkim jednak w przyszłości procentuje zaufaniem dziecka do rodzica, dzięki czemu nie będzie się ono chowało ze swoimi problemami, bo będzie mieć świadomość, że pomoc zawsze znajdzie u ojca.