Niemowlę owinięte kocem i w czapeczce

Wizyta noworodka u lekarza – jak się do tego przygotować?

Gdy dziecko przychodzi na świat, pierwsze tygodnie jego życia skupiają się na aklimatyzacji z otoczeniem. To także czas, gdy dziecko ma pierwsze kontakty z lekarzami, którzy będą monitorować jego stan zdrowia i rozwój. Jak to wygląda? Kiedy powinno się iść z noworodkiem do pediatry? Jakie formy kontroli lekarskiej obowiązują noworodki?

Wizyta u neonatologa – czym zajmuje się lekarz neonatolog?

Pierwszy lekarz, z którym noworodek ma styczność zaraz po porodzie to neonatolog, którego specjalizacją jest profilaktyka, diagnozowanie oraz leczenie schorzeń u noworodków. To on przy porodzie sprawdza każde dziecko – jego odruchy, budowę kończyn, pracę serca, przepływ krwi, wygląd wnętrza buzi, jak również zbada wzrok oraz narządy płciowe. Jeżeli wszystko jest w porządku, zazwyczaj jest to jedyny raz, gdy dziecko ma styczność z tym lekarzem.

Jeżeli z kolei pojawią się problemy, jak brak apetytu, biegunki, wymioty, zmiany skórne, nadmierna senność, przedłużająca się żółtaczka, problemy z oddychaniem czy bladość skóry, wówczas warto udać się do poradni neonatologicznej, aby lekarz mógł zbadać noworodka. Neonatolog zajmuje się także wcześniakami, jak również dziećmi, które otrzymały mało punktów w skali Apgar.

zobacz także:  Jak przygotować się do ciąży?

Przy wizycie na pewno konieczna będzie karta przebiegu ciąży, książeczka zdrowia dziecka i wypis ze szpitala. Wśród wykonywanych przez niego badań podstawą są: badania krwi i badanie ultrasonograficzne.

Kiedy pierwsza wizyta u pediatry?

Pierwsze wizyty maluszka u pediatry zazwyczaj następują między 2 a 4 tygodniem życia. Często bywa tak, że aby nie narażać dziecko na stres i nerwy związane z wizytą w przychodni, spotkania odbywają się w warunkach domowych. W ten sposób lekarz może wykonać wszystkie najbardziej podstawowe badania, ocenić stan zdrowia oraz kolejne etapy rozwoju. Na takie wizyty rodzice powinni wyrazić zgodę i zazwyczaj tych spotkań jest minimum 4. Jeżeli z dzieckiem nie ma problemu, pierwsze tygodnie życia to częste wizyty u pediatry oraz szereg obowiązkowych badań, a także szczepienia, które należy wykonać w określonym czasie.

Warto przy tym wybrać też odpowiednią porę. Noworodki są bardzo wrażliwe na otoczenie, więc każde wyjście może wiązać się z dość gwałtownymi reakcjami. Najlepiej wybrać taki czas, gdy maluszek jest najspokojniejszy, do tego nie jest głodny ani zbyt zmęczony. Oczywiście nigdy nie można wiedzieć jak zachowa się niemowlę w danej sytuacji, może być obojętne, albo zacząć się awanturować, ale trzeba to jakoś przeżyć.

zobacz także:  Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Jakie badania wykonywane są u pediatry?

Wizyta u pediatry to przede wszystkim stała kontrola nad stanem zdrowia dziecka oraz kolejnymi etapami jego rozwoju. Następuje wtedy ważenie i mierzenie noworodka (mierzenie obwodu główki, klatki piersiowej, ocena kolory skóry), a potem bezpośredni kontakt z pediatrą. Wówczas zostanie zbadany brzuszek maleństwa, jak również ocenie zostanie poddany rozwój psychoruchowy. Wtedy też rzecz jasna będzie czas na wywiad z rodzicem i pytania o to, jak dziecko zachowuje się w domu, jak często je, ile śpi, jak często się wypróżnia. Oczywiście jeżeli pojawiają się jakieś problemy czy wątpliwości, wtedy dobrze jest o tym powiedzieć.

Pierwsze tygodnie życia to także obowiązkowe szczepienia. Jeżeli dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych dolegliwości zostanie ono zakwalifikowane do szczepień. Należy wtedy iść do pielęgniarki, która zajmie się podaniem szczepionki (druga dawka przeciwko WZW B).

Co potrzebne jest przy wizycie u pediatry?

Wizyta u lekarza, szczególnie ta pierwsza, to sporo nerwów, zarówno dla dziecka, jak i matki, która przecież musi się do tego bardzo dobrze przygotować. W końcu nie jest to mała wyprawa i wymaga wzięcia ze sobą wielu różnych rzeczy, które w przychodni mogą okazać się koniecznością. Wśród nich jest oczywiście obowiązkowa książeczka zdrowia, ale oprócz tego przydadzą się także: tetrowa pieluszka (aby położyć dziecko w czasie badania), kocyk (dla okrycia dziecka), pieluszki i wszystko co potrzebne przy przewijaniu, ubranka do przebrania na wszelki wypadek, picie, jedzenie, smoczki. Oczywiście wszystkiego przewidzieć się nie da, ale przezorna matka, zawsze będzie przygotowana.

zobacz także:  Pierwsza wizyta u pediatry: kiedy, o co pytać, co zabrać?