Białe łóżeczko dla dziecka

Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla dziecka?

Jednym z najważniejszych mebli w pokoju małego dziecka jest niewątpliwie łóżeczko. To w nim niemowlę spędza większość czasu i dlatego też powinno mu się zapewnić odpowiednie warunki. Wybór łóżeczka dla noworodka nie jest łatwy i dobrze jest wiedzieć, na co powinno się zwracać uwagę jeszcze zanim przystąpimy do zakupu.

Jaki rozmiar łóżeczka dla niemowlaka?

Najczęściej spotykanymi rozmiarami łóżeczek dla niemowląt są te wielkości 120×60 cm, ale znaleźć można jeszcze te o rozmiarach 140×70 cm. Większy rozmiar oznacza, że może posłużyć dziecku dłużej, bo nawet do wieku około 7 lat, jeżeli posiada on funkcję przekształcenia w tapczanik. Oczywiście wielkość łóżeczka niesie za sobą również to, że należy do niego dopasować odpowiedni materac. Jedno z drugim łączy się nierozerwalnie. Przy tym materac powinien być gładki i twardy, aby dziecko się w nim nie zapadało.

Jakie materiał łóżeczka?

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym materiałem jest drewno, ewentualnie sklejka. Jednak to, co jest tutaj najistotniejsze, to atesty, jakie posiada łóżeczko, a które potwierdzają jego bezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka. Nie powinno być żadnych drzazg, ani zadziorów, a farba, jeżeli jest nią pokryte łóżeczko, nie powinna się łuszczyć, jak również musi być ona bezpieczna i ekologiczna. Mimo wszystko poleca się, by łóżeczka dla niemowląt były surowe i niemalowane.

zobacz także:  Jak uspokoić płaczące niemowlę? Sposoby na płacz niemowlaka

Łóżeczko dla dziecka z przewijakiem

Co ze szczebelkami łóżeczka?

Wbrew pozorom temat szczebelków jest niezwykle ważny, bo odpowiadają one za bezpieczeństwo dziecka. Przede wszystkim powinny być zaokrąglone i pozbawione jakichkolwiek kanciastych kształtów. Istotna jest tutaj także odległość pomiędzy szczebelkami, aby maluszek nie był w stanie włożyć pomiędzy nimi główki, ani zaklinować innych części ciała. W niektórych modelach możliwe jest wyjmowanie szczebelków, żeby dziecko samo mogło wychodzić z łóżeczka, gdy już trochę podrośnie.

Jakie dodatkowe opcje dla łóżeczka dziecięcego?

Niektóre łóżeczka mają także szereg dodatkowych opcji, jak właśnie wyjmowane szczebelki, ale dodać można do tego również możliwość regulowania wysokości łóżeczka oraz opcję z opuszczanym bokiem. Jeżeli planujemy, by było ono na dłużej, można skorzystać z wyboru łóżeczka, przy którym po pewnym czasie można pozbyć się barierek, by mogło one potem pełnić funkcję zwykłego łóżka „dla dorosłych”. Na rynku są dostępne także mebelki wielofunkcyjne, które można łączyć choćby z komodą i przewijakiem.

Jakie akcesoria do łóżeczka dla niemowlaka?

Oprócz wymienionego wyżej materaca, kupując łóżeczko dla niemowlaka, należy zaopatrzyć się także w wiele innych przydatnych akcesoriów. Na pewno warto więc zainwestować w silikonową osłonkę na brzeg barierki, która przyda się szczególnie wtedy, gdy maluszek zacznie ząbkować, dzięki czemu uchronimy mebel przed zniszczeniem, a dziecko przed połknięciem farby czy drewna. Niezbędne będzie także prześcieradło, najlepiej na gumce, choć na początku dobrze by było, gdyby maluch spał owinięty rożkiem, a pościel wprowadzić później. Przydatna może być także ceratka, która ochroni materac przed zamoczeniem.

zobacz także:  Pierwsza wizyta u pediatry: kiedy, o co pytać, co zabrać?