niemowlę pod kocykiem

Pierwsza wizyta u pediatry: kiedy, o co pytać, co zabrać?

Pierwsza wizyta u pediatry to duże przeżycie nie tylko dla samego dziecka, ale również dla niejednej mamy. Co warto wiedzieć o pierwszej wizycie u lekarza?

Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do pediatry?

Jeśli dziecko jest zdrowe, jego pierwszy kontakt z pediatrą powinien nastąpić w pierwszych 4 tygodniach życia. Pomiędzy 6 a 8 tygodniem powinny natomiast zostać wykonane obowiązkowe szczepienia.

Na pierwszą wizytę u pediatry najlepiej wybrać taką porę, by dziecko nie było zmęczone, jeśli bowiem uśnie przed wizytą, trzeba je będzie wybudzać. Powinno być wyspane i najedzone, by jak najlepiej zniosło wizytę, chociaż oczywiście nigdy nie ma pewności, że tak właśnie będzie – dzieci bardzo różnie reagują na lekarzy.

Na czym polega wizyta u pediatry z noworodkiem?

Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad z matką. Wypyta o wiele kwestii, na przykład o to, jak przebiegała ciąża i poród, oraz pierwsze dni po porodzie. Przejrzy też książeczkę zdrowia, sprawdzając opis porodu, punktację Apgar, wynik badania przesiewowego słuchu, wykonane zabiegi oraz czy dziecko miało żółtaczkę. Zapyta o sposób karmienia dziecka.

Pediatra oceni też rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i neurologiczny, oraz stan jego zdrowia. Zobaczy, czy naturalnie się ono układa, czy noworodek trzyma rączki i nóżki zgięte we wszystkich stawach, oraz w jaki sposób obraca główkę. Oceni też stan węzłów chłonnych, zbada oczy, buzię, sprawdzi czy w żadnym z obojczyków nie doszło do pęknięcia podczas porodu (co czasem się zdarza).

zobacz także:  Wirusy a ciąża – czy dziecko może zarazić się od matki? Czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona na wirusy?

Lekarz dokona pomiarów wagi, a jeśli uzna to za konieczne, również innych – obwodu główki czy długości ciała. Pediatra powinien też odpowiedzieć na wszelkie pytania, które nurtują matkę. O co więc można zapytać?

O co pytać pediatrę?

Warto przed wizytą przygotować sobie listę pytań do lekarza – najlepiej sporządzić ją pisemnie, bo później w zamieszaniu podczas wizyty można o czymś zapomnieć. Zapytaj o to, co cię zastanawia lub niepokoi w zachowaniu dziecka (na przykład częsty płacz czy niechęć do jedzenia albo nadmierny apetyt). Pytaj o wszystko, o co chcesz – nie obawiaj się, że lekarz uzna jakieś pytanie za zbyt banalne. Odżywianie matki, spacery z dzieckiem, wysypki skórne – lista możliwych tematów jest duża. Oprócz pytań dotyczących samego dziecka warto też wypytać o kwestie organizacyjne, a zatem harmonogram kolejnych wizyt i szczepień.

Co zabrać, idąc z dzieckiem do pediatry?

Przede wszystkim potrzebna będzie książeczka zdrowia. Oprócz tego przyda się wszystko, co może zapewnić dziecku większy komfort. Tetrowa pieluszka przyda się, by móc na niej położyć dziecko w trakcie badania, ważenia i innych zabiegów. Niewielki kocyk do przykrycia malca też może być potrzebny.

zobacz także:  Depresja poporodowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak sobie z nią radzić?

Przydadzą się też na wszelki wypadek akcesoria do przewijania – pieluchy, chusteczki, krem oraz komplet ubranek do przebrania. Oprócz tego można zabrać smoczek i jakieś picie dla malucha.