Mama czytająca dziecku książeczkę

Kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Pewnie nie raz spotkałaś się ze stwierdzeniem, że nie potrzeba czytać dziecku książek, bo ono i tak niewiele z nich zrozumie. Taki sąd jest całkowicie mylny – mózg dziecka wspaniale rozwija się przez czytanie, musisz tylko pamiętać, że czas koncentracji malucha jest o wiele krótszy. Kiedy więc zacząć czytać dziecku książki?

W jaki sposób czytać dziecku?

Wbrew pozorom to, w jaki sposób czytasz dziecku ma kolosalne znaczenie i jest nie mniej ważne niż to, co mu czytasz. Kiedy Twoje dziecko jest naprawdę małe, to w jaki sposób akcentujesz, jaka jest melodyka Twojego głosu, jakie jest tempo Twojego czytania liczy się najbardziej. Jak zatem zacząć czytać maluchowi? Usiądź naprzeciwko malca, tak, by mógł on obserwować Twoją bogatą mimikę, Twoje ciało wyrażające ekspresję czytanego tekstu. Możesz też usiąść obok Milusińskiego – wtedy dziecko poczuje Twoją bliskość, przytuli się i wsłucha w Twój głos. Jeśli o czymś czytasz, nie zapomnij wskazać dziecku odpowiedniego obrazka.

zobacz także:  Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Pauzowanie czytanego tekstu

To bardzo ważne, by podczas czytania robić przerwy, tak, aby dziecko mogło spokojnie odpowiedzieć sobie emocjonalnie na czytany tekst (wejść z nim w interakcję). Podczas pauzy możesz zadać dziecku pytanie odnośnie przeczytanej bajki czy wierszyka. Przerwa powinna być pretekstem do podyskutowania z dzieckiem na temat obrazków, które ilustrują czytankę. Takie pauzy sprzyjają również rozwojowi poznawczemu dziecka, kształtują jego umiejętności językowe, mogą posłużyć jako sprawdzian pamięci dziecka. Im częściej będziesz czytać dziecku te same wierszyki czy bajeczki, tym więcej ono z nich zapamięta.

Czytanie dziecku książki

Kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku?

Gdy zaczęłaś czytać dziecku jeszcze w czasach jego niemowlęctwa, prawdopodobnie zdąży ono już pokochać książki i będzie po nie chciało często sięgać. Niektórzy twierdzą, że dziecku powinno się czytać wtedy kiedy jest się w ciąży. W ten sposób malcowi w brzuchu mamy udziela się jej nastrój. Im wcześniej wprowadzimy swoją pociechę w świat książek, tym większa szansa, że wychowamy prawdziwego czytelnika i miłośnika literatury. Roczny smyk na pewno będzie zainteresowany już pierwszymi obrazkowymi książeczkami, ale przedstawiany mu teks powinien być krótki, złożony z jednego zdania i przedstawionego przedmiotu. W miarę upływu czasu warto zachęcić dziecko do opowiadania o oglądanych obrazkach. W wieku 1,5 lub 2 lat dziecko pewnie samo będzie chciało, by mu poczytano. Wtedy można sięgnąć po proste historyjki czy wierszowane bajeczki.

zobacz także:  Top 5: zabawki edukacyjne dla dzieci

Nie powinnaś akceptować tego, że dziecko nie lubi gdy mu się czyta. Przyczyną może być niedostosowanie książeczki do wieku dziecka lub zbyt późne przyzwyczajenie go do czytania. Próby obcowania z książką należy ponawiać i tak dostosowywać treść, by znalazło się w niej coś, co maluch lubi.

Co daje czytanie dziecku?

Czytanie ma także właściwości terapeutyczne, jest dobre dla dzieci, które mają problem z rozwojem mowy i małym zasobem słów. Chwila z lekturą jest dla dziecka kolejnym krokiem w stronę rozwoju językowego. Czytanie dziecku przed snem pozwala je wyciszyć i sprawia, że świat jego snów jest bardziej kolorowy.

Nie ma reguły, która mówiłaby, kiedy należy zacząć czytać dziecku. Niektóre matki zaczynają już poznawać swoje pociechy z książką będąc w ciąży, inne czekają aż smyk będzie miał przynajmniej rok. Ważne jest jednak to, by nie zacząć czytać maluchowi zbyt późno i by czas wspólnej lektury nie był dla niego przymusem.