Wybieramy gry edukacyjne dla dzieci w różnym wieku – jaka gra edukacyjna dla dwulatka, trzylatka, pięciolatka…?
|Nie jest tajemnicą, że dzieci najwięcej uczą się poprzez zabawę. Jeśli więc chcemy odpowiednio zadbać o prawidłowy rozwój swojego maleństwa, warto rozważnie dobierać zabawki, którymi jest otoczone. Najlepszym wyborem są zabawki i gry edukacyjne, których wybór w sklepach jest aktualnie bardzo duży.
- Zalety gier edukacyjnych
- Gry edukacyjne dla najmłodszych
- Propozycje gier edukacyjnych dla przedszkolaków
- Gry dla starszych dzieci
Zalety gier edukacyjnych
W zasadzie gry edukacyjne mają same zalety, trudno jest wskazać nawet potencjalne wady tego typu zabawek. Dzięki nim dzieci ćwiczą podstawowe umiejętności, kształtowany jest rozwój emocjonalno-społeczny, myślenie logiczne, rozwijają się zdolności manualne, spostrzegawczość oraz zręczność. To, jakie umiejętności dziecko ćwiczy, zależy od typu gier, którymi się bawi. Do wyboru jest wiele gier strategicznych, karcianych, planszowych, zręcznościowych oraz logicznych, szeroki wybór znajdziemy na https://www.urwis.pl/gry-planszowe-puzzle-karty/gry/gry-edukacyjne. Niejednokrotnie tego typu zabawki stają się źródłem rozrywki dla całej rodziny, co ma wiele dodatkowych zalet.
Gry edukacyjne dla najmłodszych
Jeśli nie mamy pewności, czy dana gra nadaje się dla naszego dziecka, to przede wszystkim należy zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące sugerowanego wieku graczy, zamieszczane przez producentów na opakowaniach gier. Wśród gier dla dzieci do lat trzech znajdziemy w głównej mierze propozycje rozwijające wyobraźnie, pamięć oraz podstawowe zdolności manualne. Przykładem może być gra polegająca na dopasowywaniu elementów do specjalnie przygotowanych plansz. Jest to swego rodzaju uproszczona wersja puzzli. Trzylatki będą się świetnie bawić także przy grach typu „memory” oraz najprostszych grach planszowych.
Propozycje gier edukacyjnych dla przedszkolaków
Przedszkolaki, a więc dzieci w wieku od 3 do 6 lat chętnie angażują się w zabawę z już nieco bardziej wymagającymi i skomplikowanymi grami. Warto wybierać takie, które będą rozwijać w nich logiczne myślenie, pamięć, wspierać naukę czytania oraz liczenia. Wspaniałej rozrywki dostarczą gry typu Dobble, które trenują refleks i spostrzegawczość. Warto zachęcać dzieci w tym wieku do gier typu szachy lub warcaby. Sprawdzić powinny się również statki oraz domino.
Choć nie wszyscy rodzice są zwolennikami gier komputerowych dla dzieci, to jeśli w ogóle bierzemy to pod uwagę, warto bardzo rozważnie podejść do wyboru odpowiedniej gry. Ciekawą propozycją dla dzieci około 6 roku życia i starszych jest RollerCoaster Tycoon.
Gry dla starszych dzieci
Im nasze pociechy starsze, tym coraz ciekawsze i bardziej różnorodne gry je zainteresują. Wśród bardzo popularnych znajdziemy takie klasyki jak „Monopoly Junior”, „Pytaki” oraz „5 sekund junior”. Wśród gier zręcznościowych nie wolno pominąć „Prawa dżungli”. Świetną propozycją są gry strategiczne, w tym „Dzieci z Carcassonne” czy „Osadnicy”. Jeśli zależy nam by znaleźć grę, która będzie trenować wiele umiejętności naraz, to „Activity Junior” jest odpowiedzią na tę potrzebę.
Świetnym pomysłem jest urządzanie wieczorów gier w rodzinnym gronie. To okazja do świetnej zabawy i wzmocnienia rodzinnych więzów.