Pokój dziecka

Jaka lampa sufitowa do pokoju dziecka? 5 przykładów

W pokoju dziecka niezbędna jest lampa sufitowa. Może ona być umieszczona centralnie lub stanowić system reflektorków na szynie. Możliwości jest tu naprawdę bardzo wiele. Warto tylko pamiętać, że żarówka w lampie sufitowej zawsze powinna mieć osłonkę, by rozpraszać światło. Przedstawiamy 5 przykładów lamp sufitowych.

  1. Standardowy żyrandol
  2. Plafon
  3. Lampa sufitowa wisząca
  4. Reflektory
  5. Lampy sufitowe z oświetleniem downlight

1. Standardowy żyrandol

Żyrandole są bardzo dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka gdyż dają sporą ilość światła. I nie muszą one być nudne, obecnie na rynku jest bowiem sporo żyrandoli w różnych formach i kolorach. Można zatem wybierać między nowoczesnymi modelami w jaskrawych barwach lub tymi spokojnymi, stonowanymi. Lampy sufitowe ze sklepu Fabryka Form sprawdzą się w pokoju dziecka ze względu na wielość modeli, które łatwo dopasować do różnych aranżacji. A jak wiadomo pokój dziecka jest zwykle jednym z bardziej barwnych miejsc w całym mieszkaniu, króluje tam zwykle cała paleta barw i form.

Standardowy żyrandol może być klasyczny jak i nowoczesny, wszystko zależy tu od wymagań rodziców i ich pociechy. Bardzo na czasie są żyrandole z motywami z bajek i ulubionymi postaciami z kreskówek. Dla starszych dzieci można się pokusić o wybór czegoś, co daje dużo rozproszonego światła – sprawdzi się to nie tylko podczas nauki, ale też kiedy w odwiedziny przyjdą koledzy i koleżanki.

zobacz także:  Jak zostać weterynarzem, strażakiem, lekarzem...? Jak wspierać marzenia dzieci?

2. Plafon

Plafon to inaczej żyrandol przysufitowy. Mimo iż częściej takie rozwiązanie jest wykorzystywane w kuchni lub łazience, nie oznacza, że nie sprawdzi się w pokoju dziecka. Na tego typu lampę sufitową warto postawić kiedy pokój dziecka jest niewielkich rozmiarów. Plafon nie zabiera dużo miejsca, a przy tym wszystkim jego design może być bardzo ciekawy. W pokojach urządzonych klasycznie dobrze będzie wyglądała lampa antyczna lub z roślinnymi motywami zdobień po bokach. W pomieszczeniach nowoczesnych sprawdzą się lampy sufitowe Led lub te o charakterze industrialnym. Pamiętajmy tylko o tym, że światło sufitowe nie powinno być przyćmione.

Kolaż z lampami

3. Lampa sufitowa wisząca

Lampy sufitowe wiszące są bardzo popularne w pokojach dziecięcych. Zapewniają odpowiednią intensywność światła i są łatwe w montażu. W zależności od stylu w pokoju dziecka można zdecydować się na lampy o klasycznych formach jak i bardziej nowoczesnych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokojach o większych powierzchniach. Jak już wspomniano na początku, ważne jest to, by z sufitu nie zwisała sama żarówka — powinna ona być w obudowie, tak by światło stało się rozproszone. Lampy sufitowe wiszące bardzo często posiadają klosze, co daje możliwość wyboru takiego motywu, jaki akurat podoba się dziecku.

zobacz także:  Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

4. Reflektory

Reflektory jako lampy sufitowe dają sporo możliwości jeśli chodzi o kierowanie strumieni światła. Dzięki temu, że istnieje możliwość regulacji ich oświetlenia, można tak skierować strumień światła, by można było się uczyć lub swobodnie wypoczywać. Najczęściej lampy sufitowe mają od 2 do 6 reflektorów, jednak najbardziej popularne są te z 4 reflektorami. Mogą one mieć różne kształty — najczęściej można spotkać kwadratowe, okrągłe lub kubełkowe. W nowoczesnym pokoju dziecka bardzo dobrze sprawdzą się listwy z reflektorami, które podkreślą charakter aranżacji.

5. Lampy sufitowe z oświetleniem downlight

Lampy sufitowe z oświetleniem downlight najbardziej sprawdzą się w minimalistycznych pokojach dziecięcych. Do tej pory najczęściej montowane były one na biurkach, jednak ze względu na fakt, że dają sporo światła ich zastosowanie jest o wiele większe.

Warto tak wybrać lampę sufitową do pokoju dziecka, by pasowała do stylu jaki panuje w pomieszczeniu. Naturalnie inną lampę sufitową wybierzemy do pokoju dziewczynki, a inną do pokoju chłopca. Wszystko jednak zależy od upodobań, a także od tego jaki rodzaj światła ma dawać lampa.

zobacz także:  Idealna matka – jak nią być i czy ideał istnieje?