Pokój dziecka

Jaka lampa sufitowa do pokoju dziecka? 5 przykładów

W pokoju dziecka niezbędna jest lampa sufitowa. Może ona być umieszczona centralnie lub stanowić system reflektorków na szynie. Możliwości jest tu naprawdę bardzo wiele. Warto tylko pamiętać, że żarówka w lampie sufitowej zawsze powinna mieć osłonkę, by rozpraszać światło. Przedstawiamy 5 przykładów lamp sufitowych.

  1. Standardowy żyrandol
  2. Plafon
  3. Lampa sufitowa wisząca
  4. Reflektory
  5. Lampy sufitowe z oświetleniem downlight

1. Standardowy żyrandol

Żyrandole są bardzo dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka gdyż dają sporą ilość światła. I nie muszą one być nudne, obecnie na rynku jest bowiem sporo żyrandoli w różnych formach i kolorach. Można zatem wybierać między nowoczesnymi modelami w jaskrawych barwach lub tymi spokojnymi, stonowanymi. Lampy sufitowe ze sklepu Fabryka Form sprawdzą się w pokoju dziecka ze względu na wielość modeli, które łatwo dopasować do różnych aranżacji. A jak wiadomo pokój dziecka jest zwykle jednym z bardziej barwnych miejsc w całym mieszkaniu, króluje tam zwykle cała paleta barw i form.

Standardowy żyrandol może być klasyczny jak i nowoczesny, wszystko zależy tu od wymagań rodziców i ich pociechy. Bardzo na czasie są żyrandole z motywami z bajek i ulubionymi postaciami z kreskówek. Dla starszych dzieci można się pokusić o wybór czegoś, co daje dużo rozproszonego światła – sprawdzi się to nie tylko podczas nauki, ale też kiedy w odwiedziny przyjdą koledzy i koleżanki.

2. Plafon

Plafon to inaczej żyrandol przysufitowy. Mimo iż częściej takie rozwiązanie jest wykorzystywane w kuchni lub łazience, nie oznacza, że nie sprawdzi się w pokoju dziecka. Na tego typu lampę sufitową warto postawić kiedy pokój dziecka jest niewielkich rozmiarów. Plafon nie zabiera dużo miejsca, a przy tym wszystkim jego design może być bardzo ciekawy. W pokojach urządzonych klasycznie dobrze będzie wyglądała lampa antyczna lub z roślinnymi motywami zdobień po bokach. W pomieszczeniach nowoczesnych sprawdzą się lampy sufitowe Led lub te o charakterze industrialnym. Pamiętajmy tylko o tym, że światło sufitowe nie powinno być przyćmione.

Kolaż z lampami

3. Lampa sufitowa wisząca

Lampy sufitowe wiszące są bardzo popularne w pokojach dziecięcych. Zapewniają odpowiednią intensywność światła i są łatwe w montażu. W zależności od stylu w pokoju dziecka można zdecydować się na lampy o klasycznych formach jak i bardziej nowoczesnych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokojach o większych powierzchniach. Jak już wspomniano na początku, ważne jest to, by z sufitu nie zwisała sama żarówka — powinna ona być w obudowie, tak by światło stało się rozproszone. Lampy sufitowe wiszące bardzo często posiadają klosze, co daje możliwość wyboru takiego motywu, jaki akurat podoba się dziecku.

4. Reflektory

Reflektory jako lampy sufitowe dają sporo możliwości jeśli chodzi o kierowanie strumieni światła. Dzięki temu, że istnieje możliwość regulacji ich oświetlenia, można tak skierować strumień światła, by można było się uczyć lub swobodnie wypoczywać. Najczęściej lampy sufitowe mają od 2 do 6 reflektorów, jednak najbardziej popularne są te z 4 reflektorami. Mogą one mieć różne kształty — najczęściej można spotkać kwadratowe, okrągłe lub kubełkowe. W nowoczesnym pokoju dziecka bardzo dobrze sprawdzą się listwy z reflektorami, które podkreślą charakter aranżacji.

5. Lampy sufitowe z oświetleniem downlight

Lampy sufitowe z oświetleniem downlight najbardziej sprawdzą się w minimalistycznych pokojach dziecięcych. Do tej pory najczęściej montowane były one na biurkach, jednak ze względu na fakt, że dają sporo światła ich zastosowanie jest o wiele większe.

Warto tak wybrać lampę sufitową do pokoju dziecka, by pasowała do stylu jaki panuje w pomieszczeniu. Naturalnie inną lampę sufitową wybierzemy do pokoju dziewczynki, a inną do pokoju chłopca. Wszystko jednak zależy od upodobań, a także od tego jaki rodzaj światła ma dawać lampa.