Jakie gry planszowe dla rodziny? 5 gier familijnych, które warto mieć
|Gry planszowe już od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością. Nie od dziś wiadomo, że potrafią one bawić i uczyć, a także są świetną opcją, jeżeli chodzi o wspólne spędzanie czasu, także całą rodziną. Jakie gry będą dobre zarówno dla dzieci, jak i rodziców? Warto poznać TOP 5 gier rodzinnych!
Dlaczego warto grać w gry planszowe?
Właśnie, dlaczego? Nie bez powodu są takim hitem, który już od kilku lat sprawia, że ludzie spotykają się przy wspólnym stole, żeby razem zagrać. To doskonały sposób na towarzyskie spotkanie w praktycznie każdym gronie niezależnie od wieku. Mogą bawić i dzieci, i dorosłych, przez wspólnie rozgrywane partie, przy których można się śmiać, rywalizować czy współpracować, aby osiągnąć zamierzony cel. Gry planszowe potrafią rozbudzić wyobraźnię, kreatywność, wypróbować naszą zręczność oraz zmusić nas do ruszenia szarymi komórkami. Które z tych gier idealnie nadają się na rodzinne spotkania?
1. Dobble
Niezwykle prosta gra, która jest w stanie zadowolić każdego, niezależnie od wieku, doskonale nadaje się więc dla dzieci i dorosłych. Gra polega na odnajdywaniu dwóch tych samych obrazków na kolejno pojawiających się kartach – innymi słowy potrzebna jest tutaj duża spostrzegawczość i refleks, by być szybszym od innych. Niby prosta rzecz, ale już jedna partia pokaże, że może to być prawdziwe wyzwanie. Na rynku można znaleźć różne wersje tej gry, od podstawowej, po serie z motywami z popularnych bajek i filmów (Auta, Gdzie jest Dory, Star Wars), a także wersję z liczbami i figurami geometrycznymi. Gra przeznaczona dla dzieci od 3 lat (Dobble: 1, 2, 3), 4 lat (Dobble Auta, Dobble: Kids), 6 lat (Dobble, Dobble: Star Wars, Dobble: Zwierzaki).
2. 5 Sekund
Jeżeli lubimy adrenalinę i ograniczenia czasowe, 5 Sekund powinno być grą idealną. Ta gra towarzyska polega na tym, by w ciągu ledwo 5 sekund udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie z karty. Najczęściej chodzi o wymienię trzech rzeczy, np. wymień trzy rzeczy w kolorze pomarańczowym. Łatwe? Wcale nie! Trzeba kontrolować czas, skupić się na odpowiedzi i jeszcze ignorować metalowe kulki z czasomierza, które wydają głośny i irytujący dźwięk. To gra dla osób o mocnych nerwach! Na rynku dostępne są cztery wersje gry: standardowa, junior, edycja specjalna i bez cenzury (ta ostatnia raczej dla dorosłych). Gra dla dzieci od 6 lat (junior) lub od 8 lat (pozostałe poza tą bez cenzury) i dla 3 do 6 osób.
3. Osadnicy z Catanu
Jest to jedna z najpopularniejszych gier na całym świecie, także w Polce. Nie jest ona skomplikowana, jednak zdecydowanie konieczna jest tutaj zdolność do strategicznego myślenia. Dzięki temu można potraktować ją jako formę nie tylko zabawy, ale i nauki! O co w niej chodzi? Każdy z graczy ma za zadanie zbudowania dróg, wiosek i miast na jednej z wysp, a robi się to poprzez wymianę dóbr i towarów oraz przez inwestycje. Jest to gra dla 3-4 graczy w wieku od 10 lat, więc dla nieco starszych już dzieci.
4. Dixit
Jest to przede wszystkim gra wyobraźni i skojarzeń. Doskonale sprawdza się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, a jej największą zaletą są przepiękne ilustracje na kartach. Na czym polega rozgrywka? Każdy z graczy ma na ręku 6 kart, jeden z nich wybiera dowolną kartę i nie pokazując jej pozostałym mówi skojarzenie do niej (dowolne skojarzenie, przysłowie, tytuł książki czy piosenki, przysłowie itd.), a reszta musi dopasować kartę do hasła, a potem odgadnąć właściwą. Ważne jest to, by przynajmniej jedna osoba odgadła poprawnie, jak odgadną wszyscy lub nikt, wówczas osoba dająca hasło przegrywa. Gra przeznaczone dla dzieci od wieku od 5 lat i dla 6 graczy. Dixit Odyssey rozszerza ilość graczy do 12 osób, a liczne dodatki pozwalają na zwiększenie ilości kart w grze.
5. Carcassonne
Niezwykle popularna na świecie gra towarzyska, która doczekała się licznych dodatków, wznowień, a także różnych wariacji tematycznych (Carcassonne: Gorączka Złota, Carcassonne: Star Wars). Rozgrywka przeznaczona jest dla maksymalnie 5 osób i dla dzieci w wieku od 8 lat, choć pierwsze kroki z Carcassonne mogą stawiać już młodsze pociechy (wersja Dzieci z Carcassonne od 4 lat). Gra nie jest skomplikowana i polega na układaniu płytek terenu, by tworzyć połączenia dróg, miasta i pola, by w ten sposób zdobywać punkty, z wcześniej zarezerwowanych przez swoje pionki miejsc. Sami tworzymy planszę, przez układanie kolejnych płytek, dlatego za każdym razem rozgrywka może wyglądać inaczej.
Podana wyżej lista gier rodzinnych nie wyczerpuje oczywiście tematu, jest ledwo jego zarysowaniem. W artykule chcieliśmy tylko ukazać kilka popularnych tytułów i zachęcić do tego, by szukać kolejnych. Gier o charakterze familijnym jest naprawdę wiele i nie starczyłoby miejsca, by móc je opisać wszystkie, pozostaje więc nic innego, jak tylko zapoznać się z nimi i zachęcić rodzinę do wspólnej gry.