Wesołe dziecko

Jak wybrać imię dla dziecka? Czy oryginalne i nietypowe imię to dobry pomysł?

Oczekując przyjścia na świat dziecka, zaczynamy zastanawiać się nad wieloma kwestiami. Nie tylko planujemy przyszłość oraz wystrój dziecięcego pokoju, ale również szukamy najlepszego imienia dla naszego potomka. Czym kierować się przy wyborze imienia? Czy moda na oryginalne i zagraniczne imiona to dobry pomysł?

Imię dziecka ma mu służyć

Wybierając imię dla dziecka, powinniśmy kierować się jego dobrem. Chcemy, by się wyróżniało, by miał ładnie brzmiące i oryginalne imię, ale to dobro dziecka i jego komfort powinien być dla nas najważniejszy! Jeżeli wybierzemy obcobrzmiące nietypowe imię, które może się jeszcze źle kojarzyć, możemy w ten sposób bardzo skrzywdzić malucha i sprawić mu sporo kłopotów, zarówno wśród rówieśników, jak również później w przyszłości przy załatwianiu spraw urzędowych. Takie imię nie będzie mu służyło i stanie się jedynie przyczynkiem do kolejnych kłopotów i przykrości.

zobacz także:  Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Dopasuj imię do nazwiska

Kolejna rzecz, to dopasowanie imienia dziecka do nazwiska. Jak to określić? Najprościej po prostu wybrać konkretne imiona i zestawić je z naszym nazwiskiem, żeby sprawdzić jak brzmi taka para. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku bardzo pospolitych nazwisk, danie dziecku wyszukanego imienia na pewno nie będzie brzmiało dobrze.

To samo dotyczy się także imion zagranicznych. W połączeniu z pospolitym nazwiskiem nada raczej bardziej komiczne i groteskowe brzmienie. Inna sprawa, gdy mamy do czynienia z mieszanymi związkami (Polka i obcokrajowiec i odwrotnie), wówczas najlepiej wybierać takie imię, by było i łatwe w wymowie i dobrze pasowało nawet do niepolskiego nazwiska.

Wybierając imię dla dziecka, nie idź za modą

Chodzi tutaj przede wszystkim o zestawienia najpopularniejszych imion w danym roku. Wiele z nich, choć może brzmieć naprawdę ładnie, będzie dość ryzykownym wyborem. Dlaczego? Jeżeli nadamy córce piękne imię Zuzia, co z tego, jeżeli w przedszkolu czy klasie będzie 10 innych Zuzi? Czasem lepiej jest się nad tym bardziej zastanowić i zdecydować się na równie piękne, ale nie tak szalenie popularne i powszechne imię. Bycie jedną czy jednym z wielu też nie będzie łatwe dla dziecka.

zobacz także:  Pokój młodzieżowy, na co zwracać uwagę urządzając pokój dla nastolatka?

Radosne dzieci

Nietypowe imię dla dziecka – tak czy nie?

Nie jest to łatwy temat, a znajdą się zarówno zagorzali przeciwnicy, jak i zwolennicy takich imion. Można ująć to tak: trzeba zachować rozsądek! Mniej typowe i popularne imię może być naprawdę ciekawym wyborem, ale popadając w przesadę i chcąc, aby dziecko wyróżniało się oryginalnością… można w ten sposób bardzo je skrzywdzić. Popularne staje się nadawania dzieciom imion z języków obcych – nie jest to najlepsza metoda, ponieważ w połączeniu z nazwiskiem może dać komiczne zestawienie, szczególnie jeżeli jest to nazwisko proste i pospolite.

Nie ulegajmy presji otoczenia

Bardzo duży wpływ na wybór imienia często ma także nasze otoczenie, znajomi czy rodzina. Mogą nam oni podpowiadać, jakie imiona są ładne, jakie ładnie brzmią, a doradzą takie, a takie imię, bo jest oryginalne itd. Nie! To dziecko twoje i twojego partnera i to od was zależeć będzie, jakie imię wybierzecie. Nie ma się podobać innym, tylko wam. I rzecz jasna, także dziecku, jak podrośnie. Można posłuchać rad i sugestii, ale za nic nie powinno się nimi bezwzględnie kierować.

zobacz także:  Chłopiec czy dziewczynka – kiedy można określić płeć dziecka?

Jakich imion nie można nadać dziecku?

Rodzice mają sporą dowolność, jeżeli chodzi o nadawanie imion dzieciom, są jednak pewne zasady, które regulują tę inwencję twórczą, mające za zadanie chronić dziecko i jego dobro. Po pierwsze zabrania się nadawania imion nie określających płci (np. Zoe, Coco). Nie można też nadawać imion będącymi zdrobnieniami – Kasia to Katarzyna, a Jaś to Jan i tak ma zostać. Nie można także nadawać imion posiadających niepolskie litery (Alex, Olivia), a także mają swoje polskie odpowiedniki (Alex – Aleksander, Olivia – Oliwia).

Żaden urząd nie zgodzi się także na zatwierdzenie imion pochodzących od nazw geograficznych, albo uznawane za nazwy pospolite. Rzecz jasna wlicza się do tego także imiona ośmieszające, które swoim brzmieniem będą krzywdzić dziecko. Zasady te rzecz jasna odnoszą się do dzieci polskiej narodowości, których rodzice są polakami, w przypadku związków mieszanych czy obcokrajowców, stosowane są już odrębne zasady.