Dziecko śpiące w foteliku samochodowym

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Jadąc samochodem z dzieckiem najważniejszą kwestią jest dla nas niewątpliwie bezpieczeństwo naszej pociechy. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego fotelika. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie są rodzaje fotelików?

Foteliki samochodowe można podzielić na pięć głównych grup. Kryterium tego podziału to waga dziecka. Mamy więc grupę 0, czyli foteliki przeznaczone dla niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg. Grupa 0+ jest przeznaczona dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg. Grupa I to foteliki dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg. Z fotelików z grupy II korzystać mogą dzieci ważące od 15 do 25 kg, natomiast najwyższa grupa wagowa, grupa III, jest dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Teoretycznie powinno być łatwo się w tym odnaleźć. Tak naprawdę jednak podział ten nie jest definitywny i nie każdy dostępny na rynku fotelik możemy bez problemu przypisać do którejś z tych grup. Możemy natknąć się bowiem również między innymi na przedziały wagowe 0-10 kg, 0-18 kg, 0-25 kg, 9-18 kg, 9-25 kg, 15-36 kg czy 22-36 kg.

zobacz także:  Wybieramy gry edukacyjne dla dzieci w różnym wieku - jaka gra edukacyjna dla dwulatka, trzylatka, pięciolatka...?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Na pewno warto sprawdzić, ile fotelikowi przydzielono gwiazdek. Gwiazdki te pokazują jak oceniono bezpieczeństwo fotelika na podstawie testów zderzeniowych. Najwyższa możliwa ocena to pięć gwiazdek.

Ale nie tylko to jest ważne. Istotne jest aby fotelik był dopasowany do modelu samochodu, inaczej bowiem liczba gwiazdek traci swoje znaczenie. Dzieje się tak ponieważ różne modele aut mają zastosowane odmienne rozwiązania w kwestii budowy foteli i kanap oraz kąta nachylenia siedziska. Żeby fotelik był dobrze zamocowany, musi być więc dostosowany do rozwiązań zastosowanych w konkretnym modelu samochodu.

Jak uniknąć niewłaściwego wyboru? Najprościej będzie po prostu sprawdzić listę samochodów, w których dany typ fotelika można zastosować. Jeśli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, dobrą opcją będzie przymiarka fotelika, najlepiej w asyście specjalisty. Jeżeli sklep z fotelikami, który odwiedziliśmy, daje nam taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Foteliki dla niemowląt

Jedną z najistotniejszych rzeczy w przypadku takich fotelików jest to, że montuje się je zawsze tyłem do kierunku jazdy. Ma to swoje uzasadnienie. Chodzi o to, że niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni szyi. Przy gwałtownym hamowaniu lub kolizji główka może więc swobodnie opadać, a to może mieć bardzo przykre konsekwencje. Aby zapobiec temu zagrożeniu, umieszcza się więc fotelik tyłem do kierunku jazdy. W takiej pozycji dziecko jest bezpieczne.

zobacz także:  Wirusy a ciąża – czy dziecko może zarazić się od matki? Czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona na wirusy?

Dodatkowo foteliki w tej kategorii wagowej mają często wkładkę redukcyjną. Takie usprawnienie zmniejsza powierzchnię fotelika, dzięki czemu zwiększa zarówno bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, jak i jego wygodę. Warto też wspomnieć, że często foteliki dla niemowląt są wielofunkcyjne – możemy ich używać również jako kołyski, leżaczka, nosidełka, a nawet wpiąć w wózek.

Foteliki dla starszych dzieci

Zaleca się, aby dziecko jak najdłużej jeździło w pozycji tyłem do kierunku jazdy, nawet do czwartego roku życia. W przypadku starszych dzieci stosujemy odmienny sposób zapięcia. Foteliki dla maluchów mają pasy wewnętrzne. Starsze dzieci przypinamy natomiast za pomocą pasów samochodowych. Lepsze modele fotelików mają prowadnice lub uchwyty, które pomagają we właściwym zapięciu. Mają też możliwość regulacji wysokości zagłówka oraz kąta położenia oparcia.