mama i dziecko siedzą na kanapie

Muszle laktacyjne dla karmiącej mamy, czym są i jak je stosować?

Początki macierzyństwa bywają trudne nie tylko ze względu na nieprzespane noce czy też konieczność odnalezienia się w nowej roli, ale często pojawiający się dyskomfort podczas karmienia piersią. Ulgę młodej mamie może przynieść stosowanie muszli laktacyjnych. Czym jest ten produkt i jak go prawidłowo używać? Poznaj korzyści płynące ze stosowania muszli laktacyjnych.

Czym są muszle laktacyjne?

Muszle laktacyjne to niewielkie, półkoliste nasadki wykonane z hipoalergicznego silikonu, które umieszcza się w biustonoszu. Mają one chronić podrażnione podczas ssania brodawki, a także zbierać wyciekające mleko matki. Są one szczególnie polecane kobietom doświadczającym bólu podczas karmienia lub mających problem z nadmiernym wyciekiem mleka. Dzięki muszlom laktacyjnym kobieta może czerpać pełnię korzyści z karmienia piersią. Ich używanie wspiera również proces gojenia brodawek, zapobiegając ich dalszemu podrażnieniu. 

Na rynku dostępne są muszle wentylowane ze specjalnymi otworami, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza, jednocześnie chroniąc sutki przed otarciami. Karmiąca mama może także zdecydować się na używanie muszli niewentylowanych zbierających nadmiar pokarmu powstający w trakcie wzmożonej laktacji. Są one idealne dla kobiet, które chcą zapobiec przemakaniu ubrań.

Jak używać muszli laktacyjnych?

Używanie muszli laktacyjnych nie jest skomplikowane. Należy tylko pamiętać, aby obejmowały one całe brodawki z otoczką, nie wywierając przy tym nadmiernego nacisku. Przed ich założeniem, warto dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie, a następnie je zdezynfekować. Warto umyć muszle w gorącej wodzie, aby pozbyć się bakterii. Można także zastosować płyn do mycia butelek i smoczków. Przed założeniem, muszle laktacyjne muszą być całkowicie suche, a brodawkę należy umieścić wewnątrz otworu umieszczonego w każdej z nich. Bardzo ważne jest regularne opróżnianie zgromadzonego mleka, aby zapobiec jego zepsuciu. Warto jednak pamiętać, że stosowanie muszli nie zastępuje regularnego odciągania pokarmu.

Czym różnią się muszle laktacyjne od wkładek?

Wkładki laktacyjne do biustonosza służą głównie do absorpcji wyciekającego mleka, zapobiegając tym samym przemakaniu ubrań. W przeciwieństwie do muszli laktacyjnych nie wspomagają one gojenia brodawek i są jednorazowe, co oznacza, że trzeba je wymieniać za każdym razem, gdy nasiąkną pokarmem. Wkładki laktacyjne zazwyczaj są cieńsze i mniej widoczne pod ubraniem niż muszle. Warto jednak zaznaczyć, że oba produkty mogą być używane równocześnie w zależności od potrzeb karmiącej mamy.

Muszle laktacyjne mogą być niezwykle przydatnym akcesorium dla kobiety karmiącej swoje dziecko piersią. Ich ogromną zaletą jest to, że łagodzą podrażnienia brodawek, co w naszej ocenie wpływa na czerpanie większej satysfakcji z tego wyjątkowego okresu, jakim są początki macierzyństwa. Stosowałaś kiedyś muszle laktacyjne? Co sądzisz o tym produkcie? Czy warto go polecić innym mamom? Podziel się swoją opinią w komentarzu.