Dziewczynka z plecakiem

Jaki plecak do szkoły dla dziecka? Tornister, plecak tradycyjny czy może na kółkach?

Gdy dziecko idzie do szkoły, pojawia się problem wśród rodziców. Trzeba przygotować wyprawkę, kupić zeszyty, książki, piórniki, długopisy i rzecz jasna plecaki, do których wszystkie te rzeczy powędrują. Czym kierować się przy wyborze plecaka dla dziecka? Lepszy będzie klasyczny tornister, czy może jednak zwykły plecak? A może dla odciążenia pleców malucha wybrać plecak na kółkach?

Jak ciężki powinien być plecak do szkoły?

Wbrew pozorom nie jest to takie jasne dla wielu rodziców, a niewątpliwie wiele plecaków i tornistrów szkolnych swoje waży i to bez dodatkowej zawartości. Warto wiedzieć, że plecak dziecka powinien być dostosowany do jego masy ciała i nie powinien przekraczać około 10-15%. W początkowych klasach szkoły podstawowej raczej nie ma z tym problemu, bo dzieci najczęściej niewiele noszą i zazwyczaj większość zeszytów czy książek zostawiają w szkole (choć nie zawsze), jednak im wyższa klasa, tym więcej rzeczy się pakuje i często to obciążenie jest zdecydowanie większe.

zobacz także:  Jaka wyprawka dla przedszkolaka? Co przyda się dziecku w przedszkolu?

Według norm europejskich, plecak w klasach początkowych I-III powinien ważyć max. 1200 g, a w wyższych klasach 1400 g.

Na co powinno się zwracać uwagę wybierając plecak do szkoły?

Jest kilka rzeczy, które plecaki i tornistry szkolne powinny bezwzględnie posiadać – są to wytyczne, którymi producenci takich akcesoriów muszą się kierować, a rodzice powinni zwracać na nie uwagę. Przede wszystkim, tornistry i plecaki szkolne powinny mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców dziecka. Wcale nie musi to być sztywny stelaż, ale gąbka czy pianka są tutaj wymagane. Trzeba tutaj zwrócić także uwagę na szelki, które powinny być wystarczająco szerokie, czyli mieć co najmniej 4 cm. Ważne jest też, by były miękkie (żeby nie razić skóry dziecka).

Warto też zwrócić uwagę na ilość przegród w plecaku. Im więcej tym lepiej, chodzi tutaj przede wszystkim o praktyczność. Istotne jest także dno – powinno być wytrzymałe, aby móc dźwigać ciężar i się nie rozpruć po pewnym czasie.

Chłopiec z plecakiem

Jaki materiał plecaka do szkoły?

Materiał plecaka też ma tutaj znaczenie. Przede wszystkim powinien on być naprawdę dobrej jakości, wytrzymały, wodoodporny i łatwy w czyszczeniu. Możliwość prania z pewnością będzie tutaj dużym atutem. Jakość plecaka powinna się też odnosić do tego wykonana, to znaczy nie powinien on mieć żadnych sztywnych krawędzi, a obszycie musi być porządne i staranne. Uchwyt do przenoszenia plecaka również musi być mocny, a do tego wygodny.

zobacz także:  Jak wybrać dywan do pokoju dziecka? Aranżacja pokoju dziecięcego!

Co będzie lepsze: tornister, zwykły plecak, czy plecak na kółkach?

Można wracać uwagę na poszczególne cechy kolejnych plecaków, ale innym problemem jest to, co będzie lepsze dla dziecka – tornister, plecak tradycyjny, może jednak plecak na kółkach? Jeżeli chodzi o tornister, na pewno będzie on dobrym rozwiązaniem dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką – są bezpieczne i pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy.

Plecaki to przede wszystkim wybór dla starszych dzieci, przeważnie tych od klasy IV wzwyż. Są bardzo uniwersalnym wyborem, a także praktycznym rozwiązaniem, jeżeli rzecz jasna wybierze się odpowiedni i dopasowany do dziecka plecak.

Z plecakami na kółkach jest większy problem. Z jednej strony praktyczne – dziecko nie musi go nieść, a wystarczy ciągnąć, z drugiej może sprawiać sporo kłopotów. Przede wszystkim małe dzieci mogą nie mieć na tyle zręczności by toczyć plecak po nierównym terenie, dodatkowo stelaż z kółkami dodaje plecakowi wagi, a same kółka mogą wbijać się w plecy, co jest niewygodne i niezdrowe.

Mniej ważną sprawą jest tutaj design. To kwestia indywidualna i o ile wymienione wyżej cechy powinniśmy mieć na uwadze dla dobra naszego dziecka, o tym jeżeli chodzi o wygląd, kolor czy wzór, tutaj z pewnością warto zapytać się naszej pociechy, który z plecaków będzie mu się najbardziej podobał.

zobacz także:  Pierwszy wyjazd bez rodziców – jak przygotować dziecko na kolonię czy obóz?