mama caluje dziecko

Suplementy dla karmiącej mamy, czy warto je brać?

Czas ciąży i laktacji jest dla organizmu kobiety bardzo wymagający, ponieważ musi ona zadbać nie tylko o siebie, ale również o maluszka. Niektóre składniki i witaminy odgrywają bardzo istotną rolę w pierwszych miesiącach życia dziecka, a czasami trudno dostarczyć je w odpowiednich ilościach w przyjmowanych pokarmach. Podpowiemy Ci, czy warto brać suplementy dla karmiącej mamy.

Jakie suplementy warto przyjmować karmiąc piersią?

Istnieje szereg mikroelementów wspomagających organizm mamy w czasie laktacji. Składniki, które powinny znaleźć się w diecie kobiety w okresie kamienia piersią to przede wszystkim kwas foliowy, kwas DHA, witamina D, jod i żelazo. Suplementy dla mam zwierające powyższe składniki są jak najbardziej wskazane.

Zdrowa dieta ważniejsza od suplementów

Zanim kobieta karmiąca piersią sięgnie po suplementację niezbędnych składników, powinna zadbać od zbilansowaną dietę. Kwas foliowy odpowiadający m.in. za podział komórek w organizmie, syntezę aminokwasów, a także zapobiegający rozwojowi cewy nerwowej u płodu znajduje się w takich produktach spożywczych jak szpinak, szparagi, produkty pełnoziarniste i owoce cytrusowe.

Kwas DHL należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3 wspomaga rozwój wzroku i układu nerwowego u niemowląt. Produktami, w których znajdziesz nienasycone kwasy tłuszczowe, są ryby morskie i oleje spożywane na zimno.

Żelazo odgrywa bardzo ważna role w procesie produkcji czerwonych krwinek, niweluje uczucie zmęczenia i znużenia, a także uczestniczy w transporcie tlenu. Źródłem żelaza są m.in. tłuste ryby, produkty zbożowe, warzywa liściaste, mięso (np. kurczak, wołowina, indyk i podroby) oraz orzechy.

Jod wspomaga rozwój układu nerwowego, funkcji poznawczych i ruchowych u dzieci. Pierwiastek ten wspiera prawidłową pracę tarczycy, reguluje układ hormonalny i pozwala zachować zdrowy wygląd skóry. Jod znajduje się m.in. w orzechach brazylijskich, nasionach słonecznika, jajach, rybach, pomidorach, drobiu i pomidorach.

Witamina D nazywana także witaminą słońca pełni bardzo ważną funkcję w procesie kształtowania się kości, a także wchłaniania wapnia i fosforu, dlatego nie może jej zabraknąć w diecie mamy karmiącej. Kobieta w trakcie laktacji powinna spożywać produkty bogate w wapno, które przyczyniają się do produkcji mleka (np. jogurty, kefiry, maślanki i serki twarogowe). Natomiast w witaminę D bogate są tłuste ryby i produkty zbożowe.

Czy warto brać suplementy dla mam karmiących?

Suplementy dla karmiącej mamy mogą skutecznie wspierać jej organizm podczas laktacji. Warto jednak pamiętać, że decyzję dotyczącą przyjmowania preparatów witaminowych należy skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre zestawy suplementów nie są przeznaczone dla mam karmiących piersią i mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zalecane jest suplementowanie tylko tych składników, które odgrywają kluczową rolę w okresie karmienia piersią.

Jeśli obawiasz się, że możesz cierpieć na niedobór ważnych podczas laktacji witamin, wykonaj niezbędne badania, które wykażą, czy zachodzi konieczność wprowadzenia suplementów dla karmiącej mamy. A według Ciebie warto brać suplementy w trakcie laktacji? Wyraź swoją opinię w komentarzu.