zdrowe kanapki z owocami

Dieta dla karmiącej mamy, co jeść po ciąży?

Będąc w ciąży, każda przyszła mama bardzo zwracała uwagę na to, co jadła. Miało to w końcu ogromny wpływ na rozwijające się w brzuchu dziecko. Po porodzie, zwłaszcza karmiąc dziecko piersią, także na takie kwestie należy uważać. Jak w takim razie powinna wyglądać dieta matki karmiącej?

Czy konieczna jest specjalna dieta dla matki karmiącej?

Tak naprawdę, odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”. Kobieta karmiąca piersią nie potrzebuje żadnej szczególnej diety, ponieważ jej mleko jest wystarczająco wartościowe. To oczywiście nie znaczy, że można jeść i pić wszystko. Są grupy produktów, które zdecydowanie powinno się w tym czasie unikać lub ograniczać. Istotne jest także, by codzienna dieta była po prostu dobrze zbilansowana i różnorodna.

Co powinna jeść matka karmiąca?

O ile nie ma w przypadku karmiących matek szczególnych wytycznych odnośnie diety, o tyle warto dla zdrowia własnego i dziecka zadbać o dobrze zbilansowane posiłki. Najlepiej sięgać po produkty pełnowartościowe, owoce, warzywa, zboża. Szczególnie ważne będzie dostarczenie organizmowi większej ilości białka, czego najlepszym źródłem jest kurczak, chuda wołowina, jaja, rośliny strączkowe czy ryby. Istotne są też zdrowe tłuszcze, a także właściwe nawodnienie.

Czego nie należy jeść, gdy karmi się piersią?

Szczególnych ograniczeń tutaj nie ma. Jedynie, na co powinna zwrócić uwagę kobieta karmiąca to, by nie przesadzać z nadmiarem tłuszczy, zarówno tych pozyskiwanych ze zdrowych produktów jak ryby czy mięso, jak i z tych mniej wartościowych. Zdecydowanie powinno się unikać śmieciowego jedzenia, które jest po prostu niezdrowe.

Kobiety czasami zastanawiają się, czy mogą jeść orzechy, czekoladę czy inne alergenne produkty, obawiając się tego, że może to zaszkodzić dziecku. Nie trzeba się o to szczególnie martwić, zwłaszcza jeżeli w rodzinie nikt nie choruje, ale dla własnego spokoju można oczywiście z nich zrezygnować lub je ograniczyć. Można też działać na zasadzie diety eliminacyjnej, czyli próbować produktów alergennych (pojedynczo!) i sprawdzać, jak będzie reagował maluch.

Czego nie należy pić, karmiąc piersią?

W przypadku napojów także nie ma większych ograniczeń, nie licząc oczywiście alkoholu. W tym przypadku naprawdę lepiej się wstrzymać i z niego zrezygnować w okresie karmienia piersią. Niektóre młode mamy zastanawiają się także czy mogą pić kawę i tutaj od razu można rozwiać wątpliwości — tak, można. Oczywiście dobrze jeżeli nie będzie się po nią sięgało zbyt często. Najważniejszy będzie tutaj przede wszystkim umiar, który powinno się zachowywać w każdym przypadku.

Czy karmiąc piersią, trzeba jeść więcej?

Zapotrzebowanie kaloryczne matki karmiącej jest zdecydowanie większe niż kobiety, która nie karmi piersią. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa dla zdrowego i pełnowartościowego mleka, ale karmienie piersią jest także niemałym wysiłkiem. Według specjalistów od dietetyki dobrze będzie, jeżeli matka karmiąca spożywa o około 500 kcal więcej, niż jest to standardowo przyjęte. Rzecz jasna nie jest to odgórny przymus i ilość dodatkowych kalorii, jakie należałoby spożywać, będzie zależeć od wielu czynników jak choćby BMI matki, tego, jaki jest jej styl życia oraz jakie ma ona formy aktywności.

Podsumowując, kobieta karmiąca nie potrzebuje restrykcyjnej diety w tym okresie, jednak mimo to powinna zadbać o zdrowe odżywianie. Będzie to z dużą korzyścią zarówno dla niej, jak i dla dziecka, więc warto o tym pamiętać.