Ciężarne kobiety w ślubnych kreacjach

Czy iść na wesele w ciąży? Bezpieczne imprezy w ciąży — na co uważać?

Ciąża, o ile rozwija się prawidłowo, nie jest przeciwwskazaniem do zabaw i spotkań towarzyskich. Sami lekarze mówią, że szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Czytaj dalej i sprawdź, czy będąc w stanie błogosławionym, możesz iść na wesele i jak bezpieczenie się bawić!

Czy można iść na wesele w ciąży?

Wiele ciężarnych kobiet rezygnuje z aktywności poprawiających ich humor, z uwagi na dobro dziecka. Należy jednak pamiętać, że fizjologiczna ciąża nie powinna ograniczać życia przyszłej mamy. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby udać się na wesele czy inną imprezę i dobrze się bawić. Oczywiście, jak ze wszystkim, należy zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Wybierając się na wesele w ciąży, warto być dobrze wypoczętą, ponieważ, jak wiemy, ciężarne kobiety o wiele szybciej się męczą. Nie ma natomiast żadnego problemu z tym, żeby się odpowiednio wyszykować, pomalować, założyć elegancką sukienkę, czy nawet buty na niewielkim obcasie. Dobrze jest też zrezygnować z testowania nowych kosmetyków, żeby wyeliminować ryzyko wystąpienia alergii.

Czy w ciąży można tańczyć?

Zacznijmy od tego, że odpowiednia aktywność fizyczna jest wręcz wskazana dla kobiet w prawidłowej ciąży. Zapobiega wystąpieniu przedwczesnego porodu i zdecydowanie zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego. Dodatkowo dobrze dobrane zajęcia ruchowe dla ciężarnych pomagają w poporodowym powrocie do formy.

W ciąży można tańczyć, warto jednak słuchać swojego organizmu i dostosować tempo do aktualnych możliwości. Bezsprzecznie należy przerwać zabawy na parkiecie w takich sytuacjach jak:

  • wystąpienie bólu,
  • trudności z oddychaniem,
  • zawroty głowy,
  • pojawienie się mdłości.

Szczególną ostrożność należy zachować na samym początku, jak i na końcówce ciąży, jednak są to tak męczące dla kobiety etapy, że mało która ma wówczas siłę na tańce. Najlepszym momentem na zabawę jest drugi trymestr. Jest to czas kiedy brzuch nie powinien jeszcze aż tak przeszkadzać w codziennych czynnościach, po mdłościach nie ma śladu, a samopoczucie pozwala na bezpieczne imprezy w ciąży.

Na co uważać, będąc na imprezie w ciąży?

Bezsprzecznie kobiety ciężarne muszą unikać alkoholu. Nie ma żadnej dopuszczalnej dawki, która gwarantowałaby brak negatywnego wpływu na zdrowie i życie malucha. Na szczęście, obecnie na rynku dostępnych jest szereg bezalkoholowych zamienników i można z czystym sumieniem wypić zdrowie państwa młodych lampką szampana bez procentów.

Unikać należy także napoi zawierających kofeinę, w szczególności energetyków. Jeśli na imprezie poczujesz, że nie masz sił, zamiast sięgać po wspomagacze, lepiej udać się do domu i odpocząć we własnym łóżku. Pamiętaj, że odpowiadasz nie tylko za siebie, a ciężarne kobiety o wiele szybciej się męczą.

Będąc na weselu w ciąży, warto omijać szerokim łukiem dym papierosowy. Toksyny z nikotyny przechodzą przez łożysko, docierając do dziecka i mogą negatywnie wpływać na jego rozwój. Jeśli tylko jest taka możliwość, to trzymaj się z daleka od palaczy.

Podsumowując, można iść na wesele w ciąży i dobrze się bawić, o ile dziecko rozwija się prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyszaleć się na parkiecie, należy jednak słuchać własnego ciała, pic dużo wody, częściej odpoczywać i pamiętać, że dziecko wyczuwa zadowolenie mamy.