Piszące dziecko

Jak zostać weterynarzem, strażakiem, lekarzem…? Jak wspierać marzenia dzieci?

Wychowywanie dziecka to wieloletni proces, który wpływa na to, jakie będzie ono za kilka, kilkadziesiąt lat, jakim stanie się człowiekiem, kim zostanie. Rodzice mają ogromną możliwość kształtowania poglądów i wyobrażeń dziecka, rozwijania w nim ciekawości, kreatywności, mobilizowania do działania. Dużą rolę odgrywa także wspieranie marzeń pociech. Jak to zrobić, by dodać dzieciom skrzydeł w realizacji własnych pragnień i pasji?

Nie śmiej się z dziecięcych marzeń

Najczęściej popełnianym przez rodziców błędem jest wyśmiewanie się z dziecięcych marzeń, a te mogą być różne. Niektóre pociechy chcą zostać lekarzami, inne kosmonautami lub księżniczkami. Nie wolno jednak z tego się śmiać. To negatywnie wpłynie na kształtowanie pewności siebie. Zamiast tego, lepiej z dzieckiem rozmawiać. Pytać go, jak wyobraża sobie przyszłość, jak chce zrealizować swoje marzenia, dlaczego mu na tym zależy. Jak wspierać dziecko w rozwoju i edukacji dowiedz się czytając Babychic.pl, warto wiedzieć, jak zachęcać pociechy do działania od najmłodszych lat, zamiast podcinać im skrzydła.

zobacz także:  Jaka wyprawka dla przedszkolaka? Co przyda się dziecku w przedszkolu?

Nie niszcz dziecięcych planów

Kolejnym błędem może być niszczenie dziecięcych marzeń. Czasem jedno zdanie wystarczy, żeby dziecko zapamiętało je do końca życia i bało się podejmowania decyzji, planowania, realizowania pragnień itp. Nie jest powiedziane, że jeśli dziecko ma „poważne” marzenie, np. mówi, że zostanie prezydentem czy astronautą to tego nie osiągnie. Zamiast demotywowania, lepiej wspierać dziecko. Ciężką pracą i nauką każdy może zajść daleko i zrealizować nawet najbardziej nieosiągalne marzenia.

Nie realizuj własnych ambicji

Niektórzy, zamiast wspierać dziecko w realizacji własnych założeń, wolą wdrażać swoje ambicje. Wielu rodziców marzy o tym, by ich dziecko było lekarzem czy prawnikiem. Niektórzy zapisują pociechy na zajęcia, na które sami nie mogli uczęszczać w młodości. Chcą tym samym realizować własne ambicje. Nie jest to dobre rozwiązanie. Zamiast dziecko do czegoś zmuszać, warto pozwolić mu odkryć własną pasję i wspierać je w rozwijaniu swoich, a nie cudzych zainteresowań.

Wspieraj w realizacji marzeń

Wsparcie w realizacji marzeń nie powinno odbywać się jedynie w formie słownej, choć ta jest oczywiście bardzo ważna. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto zadbać o to, by dziecko faktycznie mogło rozwijać swoje zainteresowania w kierunku własnych pasji. Jeśli chce zostać lekarzem, podsuńmy mu ciekawe książki dotyczące anatomii, wiele jest takich wydań dla najmłodszych. Oprócz tego są oczywiście gry i zabawki. Jeśli interesuje się kosmosem, zainwestujmy w teleskop, obserwujmy, jak dziecko jest pochłonięte swoim hobby, stymulujmy jego rozwój, zamiast zniechęcać. Jeśli w szkole organizowane są dodatkowe zajęcia lub kiedy możemy pozwolić sobie na prywatne lekcje, nie rezygnujmy z tego. Dzieci szybko się uczą, a rozwijanie w nich ciekawości od najmłodszych lat, może tylko zaprocentować w dorosłym życiu.

zobacz także:  Idealna matka – jak nią być i czy ideał istnieje?