Rączka dziecka i ręka dorosłego

Jak spędzać czas z niemowlakiem?

Dziecko znacząco zmienia podejście do życia rodziców – nie istnieją już tylko „oni”, ale jest też mała istotka domagająca się uwagi. Kiedy przywykniesz do nowych obowiązków takich jak karmienie, przewijanie i mycie, poświęć trochę czasu na rozwój niemowlaka. W tym artykule przedstawiamy propozycje spędzania czasu ze swoim maluszkiem.

Życie z niemowlakiem – jak zagospodarować wspólny czas?

Wbrew pozorom jest wiele rzeczy, które można robić razem z maluchem. Spacerowanie to bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu, oczywiście pod warunkiem, że Twój maluszek jest w chuście. Wzajemna bliskość matki i dziecka sprawi, że wytworzy się niesamowita więź, która w późniejszym czasie może zadecydować o jakości relacji rodzicielskich. Podczas organizowania sobie sobie czasu z niemowlakiem bardzo ważne jest, by dziecko czuło, że matka jest tuż obok – da mu to poczucie bezpieczeństwa i uspokoi je.

W jaki sposób zadbać o rozwój niemowlaka?

Kto powiedział, że niemowlakowi nie ma sensu czytać? Oczywiście, że powinno się to robić! Może nie jest to bardzo wyedukowany odbiorca, ale na pewno dociera do maluszka barwa Twojego głosu oraz jego ton. Na rynku są także dostępne pozycje książkowe dla najmłodszych dzieci, możesz wtedy dodatkowo wskazywać niemowlakowi kolorowe rysunki i opowiadać o bohaterach historyjek. Uwierz, z czasem takie podejście zaprocentuje tym, że Twoje dziecko zacznie doskonale rozwijać się intelektualnie. A co w wypadku kiedy sama masz ochotę poczytać? Usiądź razem ze swoim maluszkiem i delektuj się lekturą książki – możesz też od czasu do czasu powiedzieć na głos jakieś zdanie. Twoja mała pociecha na pewno będzie uradowana, w końcu to jedne z najpiękniejszych chwil dzieciństwa.

zobacz także:  Wybieramy gry edukacyjne dla dzieci w różnym wieku - jaka gra edukacyjna dla dwulatka, trzylatka, pięciolatka...?

Leżące dziecko z książeczką

Kreatywna zabawa z niemowlakiem

Pamiętasz jak sama uwielbiałaś łapać kolorowe przedmioty? Wykorzystaj tę wiedzę i pobaw się z niemowlakiem w chwytanie. Jeśli masz w domu różne kolorowe piłki, wystarczy, że położysz maluszka na podłodze na kocyku, a sama zaczniesz turlać zabawki. Maluch na pewno na początku będzie wodził oczami za barwnymi przedmiotami, a potem będzie starał się je złapać czołgając się. Doskonałym sposobem na zabawę z niemowlakiem jest także zrobienie baniek mydlanych. Jeśli wydmuchasz kolorowe bąbelki w stronę maluszka, masz gwarancję, że taka zabawa bardzo mu się spodoba.

Kolejnym pomysłem na zabawę z bardzo małym dzieckiem jest chowanie twarzy w dłoniach i odsłanianie jej. Możesz przy tym mówić „a-kuku” – dla maluszka będzie to naprawdę emocjonujące.

Jak pokazać niemowlakowi otaczający świat?

Najlepiej zacznij od prostych rzeczy. Pokaż swojemu maluszkowi różne części swojej twarzy, a potem zrób to samo na jego buzi i zacznij nazywać poszczególne elementy – nos, usta, oczy, policzki. Nie bój się również eksperymentowania, możesz przecież sama wymyślać w jaki sposób Twoje dziecko ma poznawać świat. Weź niemowlaka na ręce i oprowadź je po mieszkaniu, pokazuj mu poszczególne rzeczy w pokoju i mów: „to jest lampa”, „to jest stolik”, „to jest Twoje łóżeczko”. Ciekawym doświadczeniem dla dziecka będzie to, jeśli weźmiesz jego rączkę i przyciśniesz do wyłącznika kontaktu. Wyłączone światło skomentuj „ciemno”, natomiast gdy ponownie je włączycie powiedz „jasno”.

zobacz także:  Jak zostać weterynarzem, strażakiem, lekarzem...? Jak wspierać marzenia dzieci?

Pamiętaj, by Twoje zabawy z niemowlakiem nie były zbyt skomplikowane, dziecko najlepiej uczy się poznawać świat jeśli pokażesz mu go w prosty sposób. Dobrym sposobem na pogłębienie wzajemnej bliskości matki i dziecka jest masaż – delikatnie opukuj plecki maluszka swoimi palcami, możesz przy tym mówić „pada deszczyk, pada…”. Twoja mała pociecha na pewno będzie bardzo zadowolona i kto wie, może nawet obdarzy Cię promiennym uśmiechem.