Test ciążowy

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Ciąża to piękny, choć jednocześnie trudny i stresujący czas dla każdej kobiety i przyszłej matki. Jak jednak rozpoznać, że jest się w ciąży? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że w naszym ciele rozwija się dziecko? Kiedy możemy zaobserwować pierwsze znaki, że coś się dzieje?

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży wcale nie są takie łatwe do określenia, a często objawy są na tyle niejednoznacznie, że wcale nie trzeba im przypisywać stanu błogosławionego. Niezależnie od tego czy planowało się zajść w ciążę czy nie, pierwsze objawy mogą, choć nie muszą, pojawić się już po 10 dni od zapłodnienia. Co ważne – data współżycia wcale nie musi oznaczać daty zapłodnienia, bowiem do tego może dojść nawet po 5 dniach (tyle mogą przeżyć plemniki w drogach rodnych kobiety przy sprzyjających warunkach). A co konkretnie może świadczyć o ciąży?

Jakie objawy świadczą o ciąży?

Lista objawów, jakie może doświadczyć kobieta we wczesnej ciąży, jest stosunkowo długa, a wiele z nich można nawet przegapić, biorąc je za coś innego. Do najpopularniejszych z nich zmienny nastrój – popadanie od stanu radości do przygnębienia, większe rozdrażnienie czy też brak apetytu lub jego zwiększenie. To jedne z objawów, które mogą być przez kobiety lekceważone i mylone np. z PMS lub sytuacjami z życia codziennego.

zobacz także:  Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Do bardziej cielesnych objawów można zaliczyć powiększone i bolesne piersi, z wyraźnie ciemniejszymi brodawkami, częstsze oddawania moczu, większa senność, zmęczenie i problemy z koncentracją. Zalicza się do tego także rzecz jasna poranne mdłości, choć oczywiście mogą one świadczyć choćby o zatruciu pokarmowym. O ciąży na pewno będzie też świadczyć brak miesiączki, choć też nie zawsze. Inne objawy ciąży? Bóle w dole brzucha, zaparcia, zgada, wrażliwość na zapachy.

Jak rozpoznać czy to ciąża?

Gdy dostrzegamy u siebie pierwsze objawy mogące świadczyć o ciąży, pierwsze co powinno się zrobić, to wykonać test ciążowy. Trzeba pamiętać, że każde z potencjalnych objawów może okazać się fałszywe, jeżeli więc nie ma się pewności, a mamy podejrzenie poparte obserwacją, warto jest to potwierdzić przez wykonanie badania, zarówno testem ciążowym, jak badaniem lekarskim wykonanym w gabinecie ginekologicznym. Tylko to da nam 100% pewność, że rzeczywiście jesteśmy w ciąży. Co ważne – każda kobieta inaczej przechodzi ten czas i często może się zdarzyć, że początkowa faz ciąży nie daje żadnych szczególnie widocznych objawów. Dopiero później przy braku miesiączki czy powoli rosnącym brzuchu da się to zauważyć.

zobacz także:  Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Pierwsze objawy ciąży a okres

Brak miesiączki zazwyczaj jest ostatecznym dowodem na to, że mamy do czynienia z ciążą, co jednak jeżeli dostrzegamy krwawienie w terminie, a test ciążowy wyszedł pozytywnie? Nie mamy wtedy do czynienia z miesiączką, a z plamieniem implantacyjnym, które świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy. W tym wypadku krwawienie zazwyczaj jest mało obfite i trwa też krócej, często jednak mylone jest przez kobiety właśnie w miesiączką.