Niemowlęce stópki i pocałunek

Chłopiec czy dziewczynka – kiedy można określić płeć dziecka?

Oczekiwanie na pojawienie się dziecka, jest czasem niezwykłym dla każdej matki. Gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży, pojawia się całe mnóstwo pytań. To także czas oczekiwania i przygotowania, w czym na pewno pomaga znajomość płci dziecka. Kiedy możliwe jest określenie tego, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka? Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak można poznać płeć dziecka?

Chcąc poznać płeć dziecka, trzeba zrobić do tego specjalne badania. Jednym z najbardziej podstawowych jest badanie USG, które to sprawdza się właściwie w 90% przypadków. Dostępne są także metody bardziej domowe i oparte na analizie moczu matki. Są to testy przypominające te ciążowe, a po dodaniu próbki, pasek zabarwia się na różne kolory. Niebieski – chłopiec, zielony – dziewczynka. Brzmi ciekawie? Na pewno, choć jednocześnie nie jest to tanie. Zakup testu paskowego to koszt około 120 złotych.

zobacz także:  Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Jest jeszcze możliwość wykonania testu tkanki komórki, czyli amniocenteza. To badanie daje 100% pewności co do płci dziecka, jednak tutaj trzeba uważać. Po pierwsze jest większe ryzyko poronienia (1%), a na wyniki badań laboratoryjnych czeka się nawet 21 dni. Dodatkowo nie jest to badanie tylko do ustalenia płci, ponieważ test ten wykonuje się, gdy istnieje ryzyko wad rozwojowych i musi być zalecenie lekarza.

Jest jeszcze badanie DNA. Wykonuje się je na podstawie poboru krwi matki, ponieważ znajduje się w niej także krew dziecka. To badanie nie ma żadnego ryzyka, ale niestety dość rzadko jest ono wykonywane. Powód? Dostępne jest tylko w specjalistycznych laboratoriach. Inna sprawa, że tutaj także chodzi przede wszystkim o wykrywanie wad rozwojowych i chorób, a określenie płci jest jedynie rezultatem ubocznym.

Kiedy można poznać płeć dziecka?

W przypadku badania USG, określenie płci dziecka możliwe jest między 18 a 22 tygodniem ciąży. Nie każda kobieta chce tyle czekać. Domowy test paskowy, można wykonać już w 6 tygodniu (a potem ewentualnie pójść na USG dla pewności). Amniocentezę i badania DNA wykonuje się w 15 tygodniu ciąży. Innymi słowy, jeżeli chcemy poznać płeć naszego nienarodzonego dziecka, trzeba trochę poczekać.

zobacz także:  Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Dziecięce buciki

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Temat ten jest dość często poruszany. Chcemy dziecko o określonej płci i zastanawiamy się, jak można to zrobić. W sieci można znaleźć sporo poradników dotyczących planowania płci malucha. Jeden z nich mówi wyraźnie, że o tym, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka decyduje moment zapłodnienia, a konkretnie wszystko będzie zależeć od mężczyzny i jego plemników.

Mężczyzna produkuje dwa typy chromosomów: X i Y, kiedy kobieta ma tylko jeden typ: X. To, jakiej płci urodzi się dziecko, będzie więc zależało, jaki plemnik zapłodni komórkę jajową. Śledząc więc nasze dni płodne można mniej więcej określić moment zapłodnienia. Oczywiście nie ma tutaj 100% pewności, poniekąd nadal pozostaje to loterią, choć można się dodatkowo wspomóc w oczekiwaniu na wymarzone dziecko.

Jakie domowe sposoby na określenie płci dziecka?

Niektórzy mogą uznać to za przesądy, ale nadal bardzo często staramy się określić płeć dziecka na podstawie takich rzeczy jak: kształt ciążowego brzucha, tego czy ma się nudności, czy nie, jakie są nasze nastroje oraz jak szybko rosną nam włosy na nogach! Są to rady poniekąd przechodzące z pokolenia na pokolenie i nie mają żadnych naukowych podstaw, do tego zazwyczaj okazywały się po prostu zawodne i nie powinno się nimi kierować. Mimo to, nadal wiele przyszłych matek zwraca na to uwagę i na ich podstawie określa płeć przyszłego potomka.

zobacz także:  Nauka jazdy na nartach dla dzieci: instruktor, przedszkole narciarskie, czy rodzice? Co wybrać?

Chcąc więc określić płeć dziecka, należy przede wszystkim podejść do tematu z dystansem. Niezależnie od tego czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, najistotniejsze jest, aby dziecko urodziło się zdrowe i silne. Nie dajmy się więc zwariować, a czas pokaże czy będziemy się cieszyć z przyjścia na świat córki czy syna.